Dokładnie 3 lata temu, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, Ojciec Generał Arturo Sosa ІSJ utworzył Komisję ds. Roli i Odpowiedzialności Kobiet w Towarzystwie Jezusowym. Jej zadaniem jest ocena udziału i pozycji kobiet na wszystkich poziomach współpracy w instytucjach Towarzystwa Jezusowego i jego dziełach apostolskich oraz wydawanie zaleceń w celu wzmocnienia misji Towarzystwa przy aktywnym udziale kobiet.
W tym roku Komisja była aktywnie zaangażowana w uważne słuchanie, obejmujące wymianę doświadczeń i spostrzeżeń. Jednym z istotnych działań w 2023 r. był kompleksowy przegląd wyników globalnej ankiety przeprowadzonej przez Instytut Kultury Filipińskiej (IPC) Uniwersytetu Ateneo de Manila na Filipinach. W ankiecie wzięło udział około 1400 współpracowników w zakresie ich postrzegania roli i obowiązków kobiet w jezuickich instytucjach i działaniach. Na podstawie wyników ankiety Komisja opracuje zalecenia, które zostaną przedstawione przełożonemu generalnemu jezuitów w celu poprawy udziału kobiet w jezuickich instytucjach.
W Polsce kobiety współpracują z Towarzystwem Jezusowym praktycznie we wszystkich instytucjach jezuickich. Wspierają swoją pracą, wiedzą i talentami dzieło założone niegdyś przez św. Ignacego z Loyoli. Mówimy przede wszystkim o ośrodkach edukacyjnych, mediach, Jezuickiej Służbie Uchodźcom, parafiach i domach rekolekcyjnych.
Od wielu lat kobiety towarzyszą rekolektantom na drodze Ćwiczeń Duchowych. Decydując się na rekolekcje ignacjańskie, których nieodłącznym elementem jest indywidualne towarzyszenie duchowe, rekolektanci co raz częściej spotykają kobiet jako uważnych i mądrych towarzyszek swojej przygody z Bogiem. Kobiety prowadzą także warsztaty i sesje weekendowe w ośrodkach rekolekcyjnych, udzielają wsparcia psychologicznego i duchowego. Nierzadko same inicjują różne projekty ewangelizacyjne, apostolskie oraz społeczne. Wspomnijmy tutaj chociażby Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego, która składa się w większości z kobiet i działa na różnych płaszczyznach apostolskich, albo projekt medialny Medytuj Słowo, mający na celu promowanie duchowości ignacjańskiej oraz udostępnianie szerokiemu gronu odbiorców i zainteresowanych treści rekolekcyjnych.
Niewątpliwie tym, co najbardziej przyczynia się do wzmocnienia misji Towarzystwa Jezusowego, jest właśnie współpraca oparta na wzajemnym szacunku i dialogu, poprzez aktywne uczestnictwo wszystkich partnerów, a zwłaszcza kobiet.