
- Start
- Poznaj nas
- Rekolekcje
- Edukacja
- Parafie
- Media
- Więcej
- Dla jezuitów
Wybierz stronę
Od 500 lat
działamy wszędzie tam,
gdzie potrzebuje nas świat.
Parafie i sanktuaria, duszpasterstwa, ośrodki liturgiczne, kapelanie, domy rekolekcyjne, media
Praca społeczna, służba uchodźcom, ośrodki terapeutyczne, misje
Szkoły i uniwersytety, wydawnictwa, instytucje kulturalne, ośrodki sportowe, dialog międzyreligijny
Ekologia, troska o Stworzenie
Towarzystwo Jezusowe powołane jest do obrony i szerzenia wiary oraz duchowej korzyści bliźniego w życiu i nauce chrześcijańskiej przez publiczne głoszenie kazań, wykłady i wszelkiego rodzaju posługę słowa Bożego oraz przez Ćwiczenia Duchowne, nauczanie religii i niesienie pociechy duchowej.
(Formuła Instytutu)
W młodości przyuczany był do służby na dworze królewskim i wiódł rozrywkowy żywot. W 1521 roku z narażeniem życia bronił twierdzy Pampeluny przed francuskim najazdem. Podczas bitwy kula armatnia roztrzaskała mu lewą nogę.
W czasie rekonwalescencji, w czasie której wielokrotnie był bliski śmierci, zaczął czytać Ewangelię. Po odzyskaniu zdrowia postanowił zerwać z próżnym życiem, by całkowicie należeć do Jezusa. Swój rycerski strój zostawił żebrakowi.
Poświęcił się posłudze chorym. Przeżywał także ciężką walkę duchową, z której wyszedł obronną ręką. Swoje mistyczne przeżycia spisywał, tworząc zręby słynnego podręcznika życia duchowego, czyli „Ćwiczeń Duchowych”.
Wkrótce przyłączyli się do niego pierwsi towarzysze. By zachować jedność w grupie przyjaciół oddanych Panu, postanawiają założyć zakon, który jako cel postawił sobie wierną służbę Ojcu Świętemu.
Jezuici byli kaznodziejami i spowiednikami władców. W czasach kontrreformacji opanowali szkolnictwo średnie i wyższe. Wykazywali niezwykłą gorliwość w duszpasterstwie robotników, występując nieraz w roli trybunów ludowych.
Często zmieniali miejsce zamieszkania, żyli w oderwaniu państw i narodów. Jezuicki kosmopolityzm napotykał na zdecydowany sprzeciw monarchii absolutnych. Pod naciskiem wielu rządów, papież Klemens XIV w 1773 roku zarządził kasatę zakonu.
Za zgodą carycy Katarzyny II zakon przetrwał jedynie na terenie Rosji do chwili gdy Pius VII w 1814 roku przywrócił istnienie zakonu w całym Kościele.
Monogram imienia Jezusa IHS bywa wyjaśniany rozmaicie, np. Jesus Hominum Salvator (Jezus Zbawca Ludzi). W rzeczywistości chodzi w nim o skrót imienia Jezus…
Autorem Ćwiczeń duchowych, bo taka jest oryginalna nazwa rekolekcji ignacjańskich, jest św. Ignacy Loyola (1491-1556), założyciel zakonu Jezuitów. Są one formą rekolekcji w całkowitym milczeniu…
Dlaczego nie lubimy rachunku sumienia? Pewnie dlatego, że kojarzy się z grzechem, karą i przykrym poczuciem winy czy bezsilności. Zaniedbując go, zapominamy jednak, że jest to droga…
Kierownik duchowy, aby pomagać osobie w postępie w życiu duchowym, musi zwracać szczególną uwagę na sposób działania w niej łaski Bożej. Istotnym bowiem jego zadaniem jest…
Wielu z Was z pewnością zastanawia się nad tym, jak tak naprawdę wygląda droga każdego z naszych Współbraci. Dziś więc, pokrótce, o najważniejszych etapach życia jezuity…
Od samego początku chrześcijanie poszukiwali sposobów prowadzenia duchowego życia w świecie, w którym przyszło im żyć. Dzisiejszy świat próbuje wciągnąć nas w wir pośpiechu i zabiegania…
W Towarzystwie Jezusowym są trzy tak zwane probacje, czyli momenty specjalnej troski zakonu o rozwijające się powołanie. Ta troska przejawia się nie tylko szczególnym wyborem miejsca…
Jednym z kluczowych pojęć duchowości ignacjańskiej jest „obojętność”. Słowo to potocznie kojarzy się raczej z bierną i chłodną postawą, z brakiem zaangażowania i entuzjazmu czy z minimalizmem…
Zostań w domu, jeżeli myśl o wstąpieniu
jest powodem twojego niepokoju albo czyni ciebie nerwowym;
nie przychodź do nas, jeżeli masz Kościół za macochę,
a nie kochasz go jak matkę;
nie przychodź, jeżeli sądzisz, że wyświadczysz łaskę Towarzystwu.
Przyjdź do nas, jeżeli służba Chrystusowi
jest sensem twojego życia;
jeśli masz kręgosłup dość mocny, umysł otwarty,
jasne idee i serca większe niż świat,
jeśli umiesz pożartować z innymi, a czasem pośmiać się także z siebie.
o. Pedro Arrupe SJ
Generał Towarzystwa Jezusowego 1965-1983