Publikujemy poniżej oświadczenie Europejskiej Sieci Migracje Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego dotyczące kryzysu humanitarnego na wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh) w Europie, poprzez swoją Sieć Migracje, pragnie wyrazić swój sprzeciw wobec wszelkich form przemocy w stosunku do bezbronnych mężczyzn, kobiet i dzieci potrzebujących międzynarodowej ochrony na wschodnich granicach Unii Europejskiej. Nasze wspólnoty WŻCh w całej Unii Europejskiej ze smutkiem i oburzeniem obserwują rozwój kolejnej humanitarnej – i ludzkiej – tragedii mającej miejsce tak blisko naszych domów.

Jako chrześcijanie, stoimy mocno po stronie wszystkich uciekających przed wojną, prześladowaniami i skrajnym ubóstwem. W naszej codziennej posłudze wspólnot WŻCh, jesteśmy świadkami piękna spotkania z tymi, którzy dołączają do naszych lokalnych społeczeństw. Jesteśmy zaangażowani w promowanie szacunku dla podstawowych praw człowieka dla wszystkich osób. Pracujemy z wielką wytrwałością nad tym, by tworzyć bardziej przyjazne i inkluzywne społeczeństwa w całej Europie.

Z niedowierzaniem obserwujemy, że działania podejmowane przez europejskich przywódców politycznych wciąż sprowadzają się do instrumentalizacji trudnej sytuacji uchodźców w celach kalkulacji politycznych, a także do stosowania brutalnej taktyki push-backów oraz traktowania kwestii zarządzania azylem jako zagrożenia dla bezpieczeństwa.

Unia Europejska jest zobowiązana stać na straży praw wszystkich uchodźców i migrantów, chroniąc ich przed przemocą na granicach i zapewniając im możliwość ubiegania się o ochronę międzynarodową.

W świetle powyższego, jako Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Europie wzywamy Białoruś do zaprzestania instrumentalizacji migrantów dla celów politycznych oraz zaprzestania wszelkich form przemocy wobec nich.

Jednocześnie wzywamy polskie władze, inne państwa członkowskie Unii Europejskiej oraz instytucje europejskie do podjęcia natychmiastowych działań w celu:

– przywrócenia prawa międzynarodowego i podstawowych praw człowieka na wschodniej granicy Unii Europejskiej poprzez zaprzestanie push-backów oraz zapewnienie bezpiecznych i legalnych ścieżek ubiegania się o ochronę międzynarodową;

– umożliwienia lokalnym i międzynarodowym organizacjom humanitarnym natychmiastowego dostępu do zamkniętego obszaru granicznego w celu dostarczenia niezbędnej pomocy medycznej i prawnej;

– zezwolenia na obecność międzynarodowych obserwatorów i niezależnych mediów w przygranicznej strefie o ograniczonym dostępie.

Europa nie jest w żaden sposób oblężona ani zagrożona w swoim stylu życia i dobrobycie. Działania polityczne, która traktują migracje i przesiedlenia jako zagrożenia dla bezpieczeństwa, naruszają ochronę uciśnionych oraz sprowadzają prawa człowieka do przywileju dla nielicznych.

Europejska Sieć Migracje – Wspólnota Życia Chrześcijańskiego w Europie