12 października jest szczególnym dniem dla jezuitów, ponieważ w tym dniu w kalendarzu liturgicznym przypada wspomnienie błogosławionego Jana Beyzyma SJ, który swoje życie poświęił posłudze wśród najuboższych, głosząc Dobrą Nowinę na Madagaskarze.

W tym roku przypada również 100 rocznica śmierci „Apostoła trędowatych”.

Za jego pośrednictwem została odprawiona Msza Święta w krakowskiej bazylice NSPJ, której przewodniczył o.Wojciech Ziółek SJ, prowincjał Polski Południowej. Życie i działalność ojca Jana do dzisiaj pozostaje dowodem, że droga do świętości jest mozłiwa.

O.Wojciech Kowalski, duszpasterz akademicki wspólnoty WAJ, której patronuje błogosławiony, pod czas homilii nawiązał do jego postaci, cytując błogosławionego z jego licznej korespondencji. Listy, które o.Jan Beyzym wysyłał do ojczyzny ukazują najważniejsze aspekty życia duchowego Wielkiego Misjonarza: głęboka wiara, nieustraszona nadzieja oraz ofiarna miłości wyrażona w czynach chrześcijańskiego miłosierdzia.

W czasach gdy trąd był nieuleczalny, a trędowatych eliminowano ze społeczeństwa, o. Beyzym, nie mając ani grosza, wybudował szpital, który funkcjonuje do dziś.

Wiaczesław Okun SJ

Wysłuchaj homilii o. Wojciecha Kowalskiego SJ

Zapraszamy do galerii zdjęć