(fot. Daniel Wojda SJ)

Ojciec Hieronim Fokciński SJ został we wtorek (11 czerwca 2013 r.) uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Uroczystość nadania tytułów – z udziałem. kard. Stanisław Dziwisza oraz ojca Prowincjała Tomasza Kota SJ – odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. dr Hieronin Fokciński, jezuita (ur. w 1937 r. w Mirowicach k. Bygoszczy) przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie. W ciągu prawie 20 lat pracy przygotował materiał dowodowy, który przyczynił się do ogłoszenia ok. 40 beatyfikacji i kanonizacji. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych.

W Uchwale Senatu w sprawie nadania mu tytułu doktora h.c. Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII napisano: „Ks. Fokciński jest zasłużony jako popularyzator badań naukowych na polu nauk humanistycznych i kościelnych w formie szeroko zakrojonej działalności edytorskiej. Współpracował z ośrodkami uniwersyteckimi oraz badawczo-naukowymi w Polsce i zagranicą, w udostępnianiu zasobów poloników.”

Tytuł doktora honoris causa otrzymał także ks. prof. nauk teologicznych Stanisław Czerwik. „Przeżywamy obecnie Rok Wiary, w którym Kościół obchodzi 50-lecie ogłoszenia soborowej konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium. Konstytucja ta jednoznacznie ukazała, że to właśnie liturgia jest źródłem i szczytem całego życia Kościoła.”- powiedział ks. prof. Stefan Koperek, który wygłosił podczas uroczystości laudację dla ks. prof. Czerwika.

Ks. prof. Czerwik swoją posługę duszpasterską prowadzi już 50 lat. Laureat – ur. w 1933 r. w Łysakowej koło Jędrzejowa – ma na swoim koncie bogaty dorobek naukowy (ponad 370 książek i publikacji naukowych). Od 1998 r. jest przewodniczącym Diecezjalnego Duszpasterstwa Liturgicznego, Diecezjalnej Komisji ds. Liturgii oraz członkiem biura Stowarzyszenia Sekretarzy Europejskich ds. Liturgii. Od 1994 r. jest konsultorem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a od 1999 r. – prof. nauk teologicznych.

Zapraszamy też na stronę Deon.pl, aby przeczytać o tym wydarzeniu: [TUTAJ].

RED. (za Deon.pl)/ fot. Daniel Wojda SJ.