IV edycja Kursu Liderów, Katowice. (fot. Giulia Kamińska Di Giannantonio)

IV edycja Kursu Liderów, Katowice. (fot. Giulia Kamińska Di Giannantonio)

Nie tylko będziemy mówić jaki powinien być idealny lider, ale przede wszystkim będziemy ćwiczyć jak do tego dojść! – takie słowa usłyszeli na samym początku uczestnicy IV edycji Kursu Liderów, odbywającego się w Katowicach, w dniach 7-8.12. Organizatorzy jak zapowiedzieli, tak uczynili!

W grudniowy weekend w Katowicach – Zawodziu, zgromadziła się grupa 16 młodych osób reprezentujących śląskie duszpasterstwa akademickie: DA Centrum, Graniczna, Zawodzie oraz DA Gniazdo.

Swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami dzieliła się z szóstką prowadzących: Mateusz Bartosik, Beata Bober, Kamil Łapaj, Radosław Wądołowski, Wojciech Werhun SJ, o. Paweł Witon SJ. Cały kurs, podobnie jak w poprzednich edycjach, podzielony był na bloki tematyczne składające się z praktycznych ćwiczeń, poprzedzonych krótkimi konferencjami m.in. o: samoświadomości, pomysłowości, samoregulacji czy konstruktywnej krytyce. Sporo było konkretów: jak wybrać dobrego lidera? W jaki sposób zadawać pytania? Jakie są zagrożenia dla duszpasterstwa?

– Bardzo zaciekawił mnie warsztat Kamila o samoregulacji. To co nam przekazywał jest bardzo uniwersalne, do stosowania w szerokim zakresie, przez każdego – mówi Piotrek z DA Zawodzie. Dodatkowo wprowadzenie zasad dyscypliny jest niezwykle pomocne w osiąganiu celu – uzupełnia Mateusz.

Oczywiście nie mogło zabraknąć aspektu duchowego – każdy dzień rozpoczynał się Mszą, był także czas na medytację ignacjańską, która dla wielu okazała się niezwykle istotna: – medytacja pozwoliła mi bardziej poznać siebie, swoje potrzeby, swoje plany – opowiada Dominika. Nigdy wcześniej tego nie robiłem – przyznaje Mateusz – ale chciałbym zacząć stosować ją częściej. To było moje największe odkrycie w trakcie kursu!

Zespół związanych z jezuitami liderów pojawiła się na Górnym Śląsku z inicjatywy Piotra Miśty z Katolickiego Związku Akademickiego Gaudeamus działającego przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

Giulia Kamińska Di Giannantonio – studentka historii sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Związana ze śląskim DA Gniazdo oraz zaangażowana w działalność jednego z katowickich Punktów Przygotowań przed Europejskim Spotkaniem Młodych Wspólnoty z Taizé./ RED.