Wizyta Abpa Nuncjusza w szpitalu MSW w Warszawie. (fot. PMA)

Wizyta Abpa Nuncjusza w szpitalu MSW w Warszawie. (fot. PMA)

Odpowiadając na wspólne zaproszenie Dyrektora CSK MSW w Warszawie Prof. dr hab. n. med. Marka Durlika i kapelana szpitala o. Zdzisława Gardockiego SJ, w niedzielę 06.04., w przededniu Światowego Dnia Zdrowia i Dnia Pracownika Służby Zdrowia Mszy św. o godz. 10:00 w kaplicy szpitala przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. Arcybiskup Celestino Migliore.

We Mszy św. uczestniczyli: dyrekcja szpitala, kierownicy klinik, lekarze, pielęgniarki, administracja szpitala, personel pomocniczy, pacjenci i zaproszeni goście.

W wygłoszonej homilii Abp Nuncjusz wychodząc od słów Ewangelii z 5 niedzieli Wielkiego Postu, „Łazarz zasnął, lecz idę, aby go obudzić”, podkreślił, że dla chrześcijanina pierwszym krokiem w kierunku obudzenia, jest nietraktowanie cierpienia, bólu jak „bicza Bożego”, jako owocu naszych grzechów.

To prawda mówił ks. Nuncjusz, „że czasami cierpienie fizyczne jest konsekwencją jakiegoś naszego złego postępowania, ale co do zasady zło pochodzi samo z siebie, jest częścią życia każdego człowieka. Doświadczał go również ktoś tak niewinny jak Jezus; cierpiał właśnie dlatego, że przyjął naszą ludzką naturę. Z wysokości krzyża Jezus mówi nam, że cierpienie jest częścią ludzkiej egzystencji. Z tego nie wynika, że Jezus wymaga od nas jakiejś formy umiłowania cierpienia czy też rezygnacji w obliczu cierpienia”.

Ks. Nuncjusz zachęcał personel medyczny, pielęgniarski i pomocniczy i pracowników administracji, aby czynili z tej kliniki miejsce, gdzie cierpienie fizyczne i ból tracą swoją siłę, bo solidarność, realna bliskość, zdolność przywracania nadziei mają większą moc niż cierpienie.

We Mszy św. koncelebrowanej oprócz kapelanów szpitala obecni byli: o. Leszek Mądrzyk SJ, Socjusz Prowincjała (jako przedstawiciel o. Prowincjała) i o. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz parafii Św. Andrzeja Boboli. Na zakończenie uroczystości Abp Nuncjusz podarował do kaplicy szpitala obraz Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej.

O. Zdzisław Gardocki SJ/ RED.