(fot. EPA/ANGELO CARCONI)

(fot. EPA/ANGELO CARCONI)

Włączony do grona świętych 3 kwietnia w ramach kanonizacji równoważnej portugalski jezuita św. Józef de Anchieta promieniując radością przyciągał do Chrystusa – powiedział papież Franciszek podczas Mszy św. dziękczynnej sprawowanej w kościele św. Ignacego w Rzymie. Wzięło w nim udział wielu kardynałów i biskupów pochodzących z Brazylii gdzie nowy święty był misjonarzem, Ameryki Łacińskiej a także należących do Towarzystwa Jezusowego.

Komentując fragment dzisiejszej Ewangelii papież Franciszek podkreślił znaczenie radości płynącej z wiary w Chrystusa zmartwychwstałego. Kościół bowiem nie wzrasta przez prozelityzm, lecz przez przyciąganie uczniów Jezusa promieniujących radością apostolską. Przykładem takiej postawy był nowy święty, Józef de Anchieta. Był pierwszym jezuitą posłanym przez św. Ignacego na kontynent amerykański. Jego promieniująca apostolska radość stanowi też część świętości. Przekazuje on nam dziedzictwo radości wypływającej z serca Jezusa – zauważył papież.

Józef de Anchieta urodził się w San Cristóbal de la Laguna na Teneryfie na Wyspach Kanaryjskich 19 marca 1534 r. Jako dziecko, pobierał nauki u dominikanów. Już w wieku siedmiu lat doskonale potrafił operować językiem łacińskim. Odznaczał się wysokimi zdolnościami intelektualnymi, pobożnością i niezwykłą pamięcią. Od czternastego roku życia studiował na uniwersytecie w Koimbrze. Interesował się publikacjami misjonarzy z Nowego Świata. Od jezuitów otrzymywał listy misjonarzy m. in. o. Franciszka Ksawerego i o. Manuela da Nobregi, którzy jako pierwsi opisywali nowe ziemie i ich mieszkańców. Próbował rozeznać swoje powołanie. Ostatecznie wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego. W czasie trwania nowicjatu, José wyróżniał się pobożnością i skłonnością do ascezy. Pragnął wyjechać na misje, ale miał kłopoty zdrowotne. Z tego względu został wysłany do Brazylii, gdzie przez 44 lata był misjonarzem. Przybył tam 13 czerwca 1553 r., nie mając jeszcze 20 lat. Zapisał się w dziejach Brazylii między innymi jako jeden z założycieli dwóch największych miast tego kraju: São Paulo i Rio de Janeiro. Był znany jako znakomity mówca, katecheta, pisarz i dramaturg. Ze swą posługą misyjną szedł jednocześnie do Indian, Białych i Czarnych, dlatego nazwano go Apostołem Brazylii. Zmarł 9 czerwca 1597 r. Błogosławionym ogłosił go 22 czerwca 1980 r. Jan Paweł II, zaś do grona świętych włączył pierwszy papież-jezuita, Franciszek 3 kwietnia br.

DEON_LOGO / za KAI/ RED.