Nagrodę główną przyznano ks. prof. Tadeuszowi Ślipce, jezuicie. Małym FENIKSEM wyróżniono m.in. telewizję internetową Razem.tv. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali w najbliższą sobotę, 5 kwietnia. (fot. YouTube.com)

Nagrodę główną przyznano ks. prof. Tadeuszowi Ślipce, jezuicie. Małym FENIKSEM wyróżniono m.in. telewizję internetową Razem.tv. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali w najbliższą sobotę, 5 kwietnia.
(fot. YouTube.com)

Podczas uroczystego otwarcia XX Targów Wydawców Katolickich w Warszawie zaprezentowano laureatów Nagrody FENIKS Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Nagrodę główną przyznano ks. prof. Tadeuszowi Ślipce, jezuicie. Małym FENIKSEM wyróżniono m.in. telewizję internetową Razem.tv. Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali w najbliższą sobotę, 5 kwietnia.

W tegorocznej edycji Nagrody FENIKS do dziesięciu konkursowych kategorii nadesłano ponad 220 tytułów z 68 oficyn. W roku ubiegłym o wyróżnienia ubiegały się publikacje tylko z ponad 40 wydawnictw. W tym roku Nagrody i Wyróżnienia Stowarzyszenia FENIKS przyznała kapituła w składzie: dr hab. Krzysztof Narecki (przewodniczący), dr Elżbieta Maruszewska, dr hab. Marzena Górecka, ks. Henryk Zieliński, ks. Krzysztof Pawlina, prof. Jan Malicki, dr hab. Krzysztof Koehler i Krzysztof Ziemiec.

Ks. prof. Tadeusz Ślipko SJ, nagrodę główną otrzymał za imponujący dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny, zwłaszcza w czasach wymagających podtrzymywania kruchego kompromisu między władzami Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie a przedstawicielami PRL-u; opracowanie na nowo koncepcji etyki chrześcijańskiej, nawiązującej do osiągnięć tomizmu, personalizmu i metod racjonalnych; rzetelność, sumienność, skromność oraz życzliwość w relacjach międzyludzkich i w pracy badawczej. Dzięki wysiłkom księdza Profesora polska kultura może poszczycić się podręcznikami z zakresu etyki i jej historii, w których postuluje się, zgodnie z najstarszą, europejską tradycją, niezbywalną więź ludzkiego poznania z wychowaniem i cnotami obywatelskimi. Jego otwartość oraz wrażliwość na szczególnie aktualne i zarazem kontrowersyjne problemy współczesności sprawia, że rozszerza się w Polsce obszar zawsze możliwego porozumienia, wzajemnego szacunku i pokornej akceptacji odmiennych sposobów życia, myślenia i działania.

Szereg wyróżnień otrzymało także krakowskie Wydawnictwo WAM, za publikacje m.in.:

W kategorii „Literackiej”

„Dlaczego za kratami” Stanisława Majchera (Wydawnictwo WAM).

Przejmujące relacje byłych więźniów na temat szczegółów życia w miejscu przymusowego odosobnienia i odseparowania od społeczeństwa. Szczere wyznania, przepełnione bólem, żalem, rozpaczą, ale także nadzieją, radością i poczuciem szczęścia, które stały się udziałem bohaterów, a zarazem autorów tej publikacji.

W kategorii „Książka dla dzieci”

„Ignacy Loyola”, z ilustracjami Picanyola i tekstem Toni Matasa (Wydawnictwo WAM).

Oryginalna warstwa tekstowa autorstwa bohatera komiksu połączona z nowoczesną formą ekspresji wizualnej, których połączenie zaowocowało prosta opowieścią o wspaniałym człowieku, który szukając Boga potrafił zmienić całe swoje życie.

W kategorii „Książka autora zagranicznego”

„Uniwersalne prawa życia” autorstwa sir Johna Templetona (Wydawnictwo WAM).

Niezwykle szczera próba odpowiedzi na odwieczne pytanie „jak żyć?”. Przewodnik po różnych technikach i szkołach samodoskonalenia, także sposobach na świadome kształtowanie własnego losu. Kompetentna alternatywa dla komercyjnych poradników zawierających „proste przepisy na łatwe i przyjemne życie”.

DEON_LOGO/ za KAI/ RED./ kk