(fot. Justyna Kędra)

(fot. Justyna Kędra)

18 maja odbyły się obchody 444 lecia obecności Zakonu Jezuitów w Poznaniu. Przy okazji miejscowego jubileuszu w obchodach została zaakcentowana tegoroczna 450 rocznica pojawienia się Towarzystwa Jezusowego w Polsce.

Wspólnota Życia Chrześcijańskiego żyje duchowością ignacjańską, której odkrycie dla nas zawdzięczamy jezuitom. Przepełnieni wdzięcznością za wielki dar Ćwiczeń Duchowych i pokazanie nam tej drogi zbliżania się do Pana Boga i budowania z nim trwałej relacji zapragnęliśmy uczcić ten Jubileusz.

Poznawanie historii Zakonu Jezuitów w naszym mieście prowadzi do odkrycia wielkiego wkładu Towarzystwa w tworzenie kultury, historii i architektonicznych zabytków miasta Poznania. Bez wątpliwości można powiedzieć, że gdyby nie jezuici, Poznań nie byłby miastem z taką renomą uniwersytecką, takim zapleczem szpitalnym oraz z tak pięknymi zabytkami, jak ma to miejsce dzisiaj.

Organizacją Jubileuszu zajęła się grupa ludzi związana z WŻCh w tym także sympatyków tej wspólnoty, która swoje działania oparła na strukturze, funkcjonującej w Poznaniu, Fundacji Jezuickiego Ośrodka Kultury i Rozwoju Vinea.

Ideą organizowanych przez nas uroczystości jest przybliżenie spuścizny jezuickiej w dwóch odsłonach; w wymiarze duchowym – 18 maja 2014 i kulturalnym 24 maja 2014 roku.

Pierwsza z nich już za nami. Mszę świętą w uroczystej oprawie liturgicznej celebrował o. Tomasz Kot SJ, prowincjał Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej TJ. Okolicznościowe kazanie, przybliżające historię zakonu Towarzystwa Jezusowego w Polsce i Poznaniu, wygłosił o. Krzysztof Dorosz SJ, delegat Komitetu Roku Jubileuszowego.

Po Eucharystii wraz z poznańskim zespołem 33 śpiewem wielbiliśmy Boga za dar jezuitów w naszym życiu. To był piękny dzień – naprawdę nasze święto! Nasze – jezuitów i świeckich, którzy czerpią z duchowości ignacjańskiej. Czas spędzony razem, we wspólnocie ducha i ciała, czas doświadczania owoców Ducha: miłości, pokoju i wielkiej radości.

Zapraszamy na drugą część w najbliższą sobotę 24 maja do kościoła o.o Jezuitów w Poznaniu, ul Szewska 18.

(fot. Justyna Kędra)

(fot. Justyna Kędra)

 

Justyna Kędra, Marta Harasimowicz/ RED.