banner_radosc_wiary800x251

W niedzielę, 18 maja tego roku rozpoczynają się rekolekcje radiowe prowadzone według metody ignacjańskiej. Rekolekcje te organizowane są z myślą o osobach pragnących budować głębszą relację z Bogiem, szukających sposobu formowania swojego życia duchowego i łączenia go z codziennością. Są szczególną propozycją dla tych, którym trudno jest wyjechać do domu rekolekcyjnego.

Radio pozwala dotrzeć zarówno do osób bardziej zabieganych jak i do tych mniej mobilnych. Jest ono medium towarzyszącym słuchaczowi w jego życiu codziennym, potrafi zbudować intymną atmosferę oraz bardziej niż inne środki przekazu poruszyć wyobraźnię, co czyni je wspaniałym środkiem do mówienia i słuchania o sprawach duchowych. Podczas rekolekcji radiowych uczestnicy za pośrednictwem radia słuchają cotygodniowych konferencji oraz codziennych wprowadzeń do modlitwy opartych o fragmenty Pisma Świętego. Nagrania powtarzane są w kilku porach dnia, tak, aby chętni mogli je dopasować do własnego rozkładu zajęć. Ponieważ rekolekcje są spotkaniem człowieka z Bogiem, samo wysłuchanie nagranych audycji nie wystarczy. Konieczne jest znalezienie miejsca i czasu, na osobistą modlitwę. Aby uczestnicy rekolekcji mogli jak najowocniej skorzystać z proponowanych ćwiczeń duchowych wspomagają ich osoby towarzyszące, zwane popularnie kierownikami duchowymi. Półgodzinne spotkanie z kierownikiem duchowym odbywa się w czasie trwania rekolekcji raz w tygodniu.

Osobami towarzyszącymi są zarówno jezuici, jak i osoby świeckie z odpowiednim przygotowaniem i doświadczeniem. Rekolekcje trwają cztery tygodnie, uczestnicy muszą więc wykazać się dużą konsekwencją, by w tym czasie codziennie wysłuchać wprowadzenia do medytacji i podjąć pogłębioną, osobistą modlitwę oraz raz w tygodniu przyjechać na spotkanie z osobą towarzyszącą. Mogłoby się wydawać, że mało kto temu podoła i zdecyduje się skorzystać z tak prowadzonych rekolekcji. A jednak – w ciągu tych jedenastu lat, kiedy prowadzone były rekolekcje radiowe, wzięło w nich udział ponad tysiąc osób chcących pogłębić swoje życie duchowe.

Uczestnicy mają dwukrotnie okazję, by spotkać się we wspólnocie rekolektantów na mszach odprawianych w ich intencji, na początku i na zakończenie rekolekcji. Msze i spotkania z kierownikiem duchowym mają miejsce w warszawskim Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli.

Garść informacji:

− Rekolekcje radiowe metodą ignacjańską prowadzone są we współpracy Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego i Jezuitów z Radiem Warszawa 106,2 fm.

− Do tej pory odbyło się jedenaście edycji tych rekolekcji.

− W tym roku rekolekcje będą trwały od 18 maja do 15 czerwca 2014, a ich hasłem jest „Radość wiary”.

− Zapisy (konieczne, jeżeli chce się skorzystać z kierownictwa duchowego) trwają do 13 maja. Wszelkie informacje dostępne są [TUTAJ] − Konferencji i wprowadzeń można będzie wysłuchać na falach Radia Warszawa 106,2 fm lub ze strony radia poprzez internet: słucha [TUTAJ]. Teksty wprowadzeń będą również dostępne na stronie rekolekcji.

RED.