(fot. Męczennicy paryscy/ Les septembriseurs, autorstwa loki11 - l'illustration Européenne 1871 no.6 page 45. Licencja Public domain na podstawie Wikimedia Commons.)

(fot. Męczennicy paryscy/ Les septembriseurs, autorstwa loki11 – l’illustration Européenne 1871 no.6 page 45. Licencja Public domain na podstawie Wikimedia Commons.)

Robert Franciszek Guérin du Rocher SJ, (fra.) Robert-François Guérin du Rocher (ur. 23 października 1736 w Repas, zamordowany 3 września 1792 w Paryżu) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich okresu francuskiej rewolucji.

Urodził się w miejscowości Repas należącej do diecezji Séez. Do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego wstąpił po studiach w Caen, 25 września 1752 roku w Paryżu. Pięć lat później podjął działalność dydaktyczną w kolegium w Nevers, a od 1761 roku był wykładowcą literatury w Eu. Po kasacie zakonu, w 1762 podjął działalność misyjną na Bliskim Wschodzie. Rozwiązanie zakonu uniemożliwiło Robertowi Franciszkowi Guérin du Rocher złożenie profesji. Według F. Bednarskiego studia teologiczne ukończył w czasie pobytu w Polsce i tu także przyjął święcenia kapłańskie. Czas pracy jako misjonarz godził z pracą badawczą. W latach 1769 i 1773 pełnił obowiązki proboszcza parafii w greckich Salonikach, aż do likwidacji misji z rozkazu tureckiego sułtana. W Paryżu opublikował „Lettre d`un missionaire Apostolique… touchant l`ètat… de la religion parmisles Grecs”. Współuczestniczył w przygotowaniu przez Jana Mikołaja Grou SJ „Traité historique et dogmatique de la vraie religion”. Duszpasterzował pełniąc obowiązki ojca duchownego Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (żeńskie zgromadzenie klauzurowe) przy Rue du Bac, a od 1782 roku pełnił posługę jako kapelan szpitala La Salpêtrière.

Przez wiarę, nadzieję i miłość (1 Kor 13,13) do zbawienia

1791 roku odmówił złożenia przysięgi na cywilną konstytucję kleru i w rok później 13 sierpnia 1792 roku został aresztowany razem z rodzonym bratem Piotrem Guérin du Rocher SJ, u którego się schronił i kuzynem Jakubem de la Lande. Uwięzieni zostali w prowizorycznym więzieniu utworzonym z kościoła i zabudowań przy seminarium Saint Firmin (św. Firmina). Wszyscy trzej padli ofiarą tak zwanych masakr wrześniowych, w których zginęło 300 duchownych.

Atrybutem Roberta Franciszka Guérin du Rocher jest palma (Ap 7,9), zaś dzienna rocznica śmierci (dies natalis – dzień narodzin do życia wiecznego) jest dniem kiedy wspominany jest w Kościele katolickim. Robert Franciszek Guérin du Rocher znalazł się w grupie 191 męczenników z Paryża beatyfikowanych przez papieża Piusa XI 17 października 1926.

Opr. Tomasz Wachowski