(fot. galazka.deon.pl)

(fot. galazka.deon.pl)

Kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej odwiedził 2 czerwca największe w Europie środkowowschodniej kolegium ojców jezuitów, znajdujące się w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Modlił się też przy relikwiach św. Andrzeja Boboli, który jest jednym z trzech patronów Polski.

Najbliższy współpracownik Ojca Świętego przybył do jezuitów w towarzystwie nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, pracowników nuncjatury i towarzyszącego mu podczas wizyty w naszym kraju sekretarza ks. prałata Tymona Chmielewskiego.

Pierwszym punktem wizyty u jezuitów watykańskiego gościa była dłuższa modlitwa przy wystawionych w świątyni relikwiach św. Andrzeja Boboli. Następnie spożył śniadanie w refektarzu kolegium. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej spotkał się w auli na dłuższej rozmowie w miejscową wspólnotą jezuitów. Składa się ona z 70 jezuitów, w tym 58 ojców, zaangażowanych w różne formy apostolatu i pracy naukowej, oraz 22 kleryków studiujących teologię na miejscowym Papieskim Wydziale Teologicznym.

(fot. Daniel Wojda SJ)

Większość z kleryków ma już za sobą staż na różnych misjach zagranicznych, często w bardzo odległych krajach. Rozmowa z kard. Parolinem – jak informuje o. Andrzej Majewski, rektor kolegium – dotyczyła pracy polskich jezuitów, polskiej religijności, szczególnie w porównaniu z religijnością Włochów oraz planów pielgrzymki papieża Franciszka do Polski w 2016 r. z okazji Światowych Dni Młodzieży.

Kard. Parolin mówił też o zakończonej przed tygodniem wizycie Ojca Świętego na Bliskim Wschodzie: w Jordanii, państwie palestyńskim i Izraelu.

RED./ (za radom.jezuici.pl/ IDK)