Św. Leon-Ignacy Mangin SJ

Św. Leon-Ignacy Mangin SJ

20 lipca wspominamy św. Leona-Inacego Mangina SJ (ur. 30 lipca 1857 r. w Verny we Francji – zm. 20 lipca 1900 r. w Zhujiahe, prowincja Hebei w Chinach) – jezuity, świętego Kościoła katolickiego, misjonarza, męczennika.

Ojciec Mangin urodził się w Metz we Francji, i wstąpił do Towarzystwa w 1875 roku. Udał się na misję do Chin, studiował teologię i język chiński, został wyświęcony w 1886 roku. Przybył do Zhujiahe w roku 1900. Liczba mieszkańców wzrosła z 400 od kiedy przybył do prawie 3000 ze względu na zagrożenie atakami. Francuski Jezuita poprosił ojca Denn by mógł pozostać w pobliżu wsi i dołączyć do niego w Zhujiahe. Denn był również Francuzem i przed wstąpieniem do jezuitów pracował jako urzędnik bankowy, gdzie chciał być misjonarzem. Święcenia kapłańskie przyjął w Chinach w 1880 roku.

Bokserzy (którzy otrzymali ten pseudonim z angielskiego ze względu na ćwiczenia gimnastyczne) zaatakowali umocnioną wieś 15 lipca 1900 r., ale mieszkańcy zdołali odeprzeć atak. Kolejny nastąpił nazajutrz i był również nieskuteczny, ale 2000 żołnierzy armii cesarskiej przerwało podróż do Pekinu w celu wsparcia Bokserów. Kiedy Mangin widział liczebność grupy atakującej, wiedział, że wieś została skazana. Niektórzy ludzie byli w stanie uciekać w nocy, ale dwaj jezuici zdecydowali się pozostać z ich wiernymi.

Napastnicy skonstruowali wieże i rankiem 20 lipca, walczyli na drodze do wsi. Dwóch duszpasterzy jezuickich zgromadziło kobiety i dzieci w Kościele i rozpoczęło modlitwie, przygotowując ich do tego, co miało nadejść. Bokserzy włamali się do kościoła, dali ludziom ostatnią szansę, aby wyrzec się swojej wiary, ale tylko nieliczni z niej skorzystali. Następnie rozpoczęło się strzelanie. Denn zaintonował Confiteor i Mangin wymówił słowa rozgrzeszenia. Byli jednymi z pierwszych, którzy zostali zabici, a następnie napastnicy strzelił do zgromadzenia i pocięli ludzi mieczami, później podpalił dach kościoła. Ich kości pozostawały w miejscu do 1901 roku, kiedy zostały zebrane i umieszczone w trumnach, a następnie pochowano ich w nowym kościele wybudowanym w tym samym miejscu. Liczba ofiar tego dnia przekroczyła 1370 katolików.

Leon-Ignacy Mangin SJ zmarł z innymi jezuitą Pawłem Denn w 1900 roku w miejscowości Zhujiahe, modląc się w kościele parafialnym z ludźmi, którzy nie chcieli porzucić wiary chrześcijańskiej podczas Powstania Bokserów. Bokserzy to tajne chińskie ugrupowanie, które rozpoczęło prześladowania katolików w 1898 roku. Szacuje się , że 30.000 osób zostało zabitych podczas tych prześladowań.

Został beatyfikowany 17 kwietnia 1955 r. przez Piusa XII w grupie Leon Mangin i 55 Towarzyszy.
Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

RED.