(fot. Wikipedia.org)

(fot. Wikipedia.org)

W drugiej połowie lipca, tj. 15 – 30.07.2014 r. miało miejsce wydarzenie historyczne dla naszej wspólnoty i z pewnością dla całej Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

Wspólnota w Poznaniu przeprowadziła się z pierwszego piętra naszej kamienicy przy ul. Szewskiej 18 do wyremontowanej i rozbudowanej oficyny w podwórzu. Cały projekt od początku, tj. od trzech lat nadzorowali i skutecznie kontynuowali o. Prowincjał i o. Ekonom. Na miejscu czuwał nad wszystkim o. Minister Rafał Kobyliński. Miejscowa wspólnota z O. Superiorem próbowała roli ‘konstruktywnej opozycji’ do całego projektu. W niedzielę 18 maja, kiedy to gościliśmy o. Prowincjała oraz oo. Socjusza i Ekonoma z okazji obchodów w Poznaniu 450-lecia przybycia pierwszych jezuitów do Polski, zapadła definitywna decyzja o przeprowadzce naszej wspólnoty do oficyny w podwórzu.

Możliwość realizacji tej decyzji pojawiła się dopiero w drugiej połowie lipca i to wcale nie z powodu obstrukcji ze strony ‘konstruktywnej opozycji’. Nasze wyposażenie stanowią meble i sprzęty, których używaliśmy na piętrze kamienicy. Kuchnia posiada nowe wyposażenie, ale już w tej chwili widzimy, że nie było ono konieczne. Nowe umeblowanie organizuje sobie o. Jacek Wróbel, jako nowy członek naszej wspólnoty. Przeprowadzka jawiła się nam jako przerażające przedsięwzięcie, ale przebiegła sprawnie i spokojnie. Jesteśmy na początek zadowoleni.

Na chwilę obecną pozostaje nam tylko podziękować wszystkim osobom, które skutecznie od trzech lat realizowały projekt. „Domus Sanctae Martae”, bo tak, w nawiązaniu do postępowania Ojca św. Franciszka, nazywamy naszą nową Rezydencję. Niech nam dalej Pan Bóg błogosławi!

Tadeusz Domeracki SJ/ („Komunikaty”, 7/8 2014)/ RED.