(fot. o. Piotr Kropisz SJ)

(fot. o. Piotr Kropisz SJ)

Dwudziestu ośmiu jezuitów, związanych z duszpasterstwami akademickimi, spotkało się w Lizbonie na piątym spotkaniu Euro-grupy Jesuit University Pastoral Care w dniach 10-13.11.2014.

Temat tegorocznego spotkania nawiązywał do słów Papieża Franciszka „The Church going out: University Chaplaincy called to be “a field hospital after a battle where wounds are treated”. Głównym gościem był o. José María Rodríguez Olaizola z Valladolid, który poprowadził dzień refleksji nad ranami dzisiejszego Kościoła z propozycją odpowiedzi duszpasterskiej skierowanej do studentów.

Prezentacje José María przeplatały spotkania w grupach i sesja plenarna. Informacje o sytuacji jezuitów w Europie przestawił socjusz przewodniczącego konferencji prowincjałów europejskich Towarzystwa Jezusowego o. José de Pablo. Stan przygotowań do Magis2016 opisał dyrektor programu o. Waldemar Los (PME).

Jedno popołudnie przeznaczone było na zwiedzanie w Lizbonie miejsc ważnych dla Towarzystwa Jezusowego w bogatej historii jezuitów w Portugalii. Ważne dla większości uczestników okazało się spotkanie ze studentami z lokalnego ośrodka DA – CUPAV (środowa Eucharystia dla 200 osób, kolacja duszpasterzy ze studentami i prezentacja części projektów przezywającego imponujący rozkwit lokalnego DA).

Jak co roku znalazł się czas na wymianę inspirujących doświadczeń duszpasterskich i rozmowę o wspólnych inicjatywach ponad prowincjalnych dla studentów.

Prócz o. Waldemara Losa, który reprezentował team przygotowujący Magis2016, w spotkaniu uczestniczyli trzej duszpasterze akademicki z PMA: o. Roman Groszewski (Dąb, Warszawa), o. Piotr Twardecki (KUL, Lublin) i o. Piotr Kropisz (Winnica, Gdańsk). Tym razem nikt z duszpasterzy studenckich z PME nie dotarł na spotkanie. Prócz Polaków, obecni byli jezuici i świeccy współpracownicy z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy i Libanu. Spotkanie organizował po raz ostatni w takim składzie komitet: o. Jacques Enjalbert (Francja), o. Miguel Almeida (Portugalia) i o. Piotr Kropisz (Polska). W rytmie zmiany miejsc w trzech jezuickich asystencjach w Europie, następne spotkanie planowo odbędzie w asystencji Europy Środkowej i Wschodniej – najprawdopodobniej będzie to Wilno w dniach 9-12.11.2015 i Manchester w 2016.

O. Piotr Kropisz SJ/ RED.