(fot. WAM)

(fot. WAM)

W ostatnim czasie przeczytałem z ciekawością książkę Ćwiczenia Duchowne w praktyce napisaną przez ojca Józefa Augustyna SJ. W opisie możemy przeczytać: Autor książki, odwołując się do osobistego doświadczenia odprawiania i udzielania rekolekcji ignacjańskich, tytułową praktykę Ćwiczeń duchownych ujmuje zarówno od strony osób odprawiających, jak i udzielających ich. Zwięźle opisuje nie tylko warunki uczestnictwa, lecz także warunki dawania rekolekcji ignacjańskich.

Osoby zgłaszające się na nie mają prawo znać – choćby w zarysie – metodę, według której będą prowadzone, oraz jakie wymagania Kościół stawia zarówno im, jak i tym, których dopuszcza do towarzyszenia w Ćwiczeniach. W udzielaniu Ćwiczeń według metody Ojca Ignacego nie ma żadnej magii czy tajemnej wiedzy. Święty Ignacy wszystko dokładnie opisał w książeczce Ćwiczeń duchownych.

Dodam do powyższego, że książka Ojca Józefa Augustyna SJ pozwala pełniej spojrzeć na kwestie związane z warunkami uczestnictwa. Autor w sposób przystępny opisuje te warunki dzieląc się swoim doświadczeniem. Wydaje się, że każdy kto chce przeżyć Ćwiczenia Duchowne lub jest w drodze duchowości ignacjańskiej może zapoznać się z tą publikacją. Ważną kwestią opisaną są też warunki udzielania Ćwiczeń Duchownych. Ojciec Augustyn podaje na przykład jak zachować się podczas towarzyszenia rekolektantom a nawet podpowiada jakie zadawać pytania. Uważam, że każdy kto towarzyszy w rekolekcjach ignacjańskich wzbogaci się czytając tą publikację. Tym bardziej, że coraz częściej osobami towarzyszącymi są świeccy a wśród nich członkowie Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego.

Więcej informacji oraz adres Wydawnictwa WAM: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,69305,Cwiczenia-duchowne-w-praktyce.htm

Radek z Trójmiejskiej WŻCH/ RED.