(fot. Ignatianum)

(fot. Ignatianum)

Studenci Akademii Ignatianum w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Odra – Niemen po raz szósty organizują zbiórkę żywności oraz środków czystości dla byłych żołnierzy Armii Krajowej, ich rodzin oraz Polaków mieszkających na Białorusi, Litwie, Ukrainie i w Mołdawii.

Większość z nich to ludzie w podeszłym wieku, schorowani i żyjący w biedzie. Dla tych ludzi każdy przejaw pamięci, szczególnie ze strony Polaków mieszkających w Macierzy, jest ważnym dowodem wdzięczności za walkę o niepodległość naszej Ojczyzny oraz podziękowaniem za opiekę nad polskimi miejscami pamięci na tych terenach.

Podczas zeszłorocznej edycji akcji Rodacy – Bohaterom w naszym magazynie zebrano około 300 paczek, co pozwoliło zaspokoić potrzeby Rodaków mieszkających za wschodnią granicą. Cieszy nas, że akcję wspierali nie tylko starsi mieszkańcy Krakowa, ale również studenci i młodzież szkolna, których patriotyczna postawa budzi podziw i napawa optymizmem.

Obecna, Bożonarodzeniowa edycja, przyjmuje dwie formy wsparcia: zbiórkę darów żywnościowych oraz zbiórkę funduszy. Pieniądze przekazane zostaną m.in. na wsparcie finansowe kombatantów i polskich środowisk w zakresie pomocy medycznej i sanatoryjnej, transport paczek na Kresy, renowację miejsc pamięci. Zebrane dary: artykuły chemii gospodarczej oraz artykuły żywnościowe o przedłużonej dacie ważności (takie jak: cukier, konserwy mięsne i rybne, ryż, mąka, herbaty, kawy, kakao, słodycze, batony, ciastka, bakalie, czekolady, kasza, olej, warzywa i owoce w puszce, makaron) zostaną zapakowane w jednakowe paczki i przekazane Polakom mieszkającym na Kresach. Do każdej z paczek dołączana zostanie kartka z życzeniami świątecznymi stanowiąca wyraz naszej pamięci.

Zbiórka wymienionych artykułów odbędzie się w gmachu Akademii Ignatianum w Krakowie (ul. Kopernika 26, podziemia – szatnia) w dniach 1 – 20 grudnia 2014r. (poniedziałek-sobota w godz. 8.00 -19.00). Szczegółowych informacji udziela Elżbieta Wach: [email protected]; tel. 881-081-054. Wpłat pieniężnych można dokonywać na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen, nr konta: 41 1440 1185 0000 0000 1283 9308. Więcej informacji na stornie www.ignatianum.edu.pl oraz www.rodacybohaterom.pl

Patronat honorowy nad akcją objął Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, Arcybiskup Metropolita Krakowski, ks. prof. Ign. dr hab. Józef Bremer SJ, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie, ks. Jakub Kołacz SJ, Prowincjał Jezuitów.
W ramach akcji, studenci zapraszają 11 stycznia 2015 roku o godz. 19.00 do Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa oo. Jezuitów w Krakowie na charytatywny koncert kolęd w wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej Bazyliki OO. Cystersów w Mogile. Podczas tego koncertu odbędzie się kwesta na rzecz kombatantów.

Z góry dziękujemy Mieszkańcom Krakowa i okolic za życzliwe wsparcie poprzednich zbiórek żywności dla byłych żołnierzy Armii Krakowie i ich rodzin żyjących na Kresach, prosimy o ponowne zaangażowanie w Bożonarodzeniową edycję akcji „Rodacy – Bohaterom”.

WIDEO AKCJI:

RED.