(fot. Nowicjat Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi)

(fot. Nowicjat Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi)

W styczniu zwyczajowo nowicjusze opuszczają kolegium w Starej Wsi. W tym czasie bowiem poddawani są próbom, które to są nieodłącznym – i zarazem charakterystycznym – elementem nowicjackiej formacji w Towarzystwie Jezusowym.

I tak też pierwszoroczniacy udadzą się na willę, gdzie czeka ich pierwszy poważny sprawdzian – 30-dniowe rekolekcje. Tam, w zupełniej ciszy, pod okiem ojca Magistra oddadzą się medytacji ignacjańskiej, która stanowi fundament naszej duchowości. Następnie tych, którzy rozeznają, że Towarzystwo Jezusowe jest ich miejscem, czekają obłóczyny, czyli przywdzianie zakonnego stroju.

Drugoroczniacy z kolei rozjadą się po ośrodkach jezuickich: Wrocław, Opole, Gliwice, Kraków i Nowy Sącz. W tych miastach będą mieli próbę katechetyczną, czyli zajmą się nauczaniem religii w szkole – choć jest to również czas poznawania Towarzystwa poprzez wspólnoty, do których się trafiło.

Oba roczniki do starowiejskiego kolegium wrócą pod koniec stycznia. Tymczasem nas okres nowicjackich prób serdecznie prosimy o modlitwę w naszej intencji.

Wpis pochodzi ze strony internetowej Nowicjatu Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego