(fot. Posłaniec Serca Jezusowego)

(fot. Posłaniec Serca Jezusowego)

Drodzy Czytelnicy! W lutym w Polsce świętujemy 250. rocznicę ustanowienia uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego. Ksiądz Jan Konior SJ w artykule Ojczyzna kultu Serca Jezusa przypomina o zasługach ówczesnych biskupów i króla Polski w powstaniu tego liturgicznego święta w 1765 roku.

W kolejnym rozważaniu na pierwszy piątek miesiąca poznamy Drugi dar Bożego Serca – Słowo Boże. Jezuita ks. Ottavio De Bertolis omawia znaczenie Słowa Bożego w życiu chrześcijanina i ukazuje, jak ono zawarte w Ewangelii objawia Boże Serce.

Jezus umacnia nawracających się do Boga i wlewa w ich serca radość, pisze ks. Marek Wójtowicz SJ w artykule Wezwani do radości. Ksiądz Jacek Poznański SJ w tekście Starcy nadzieją Kościoła? pisze o tej grupie wiekowej jako cennym skarbie wspólnoty Kościoła, bardzo potrzebnym we współczesnym świecie, który nie potrafi docenić jej jako daru i twórczego potencjału życia duchowego.

O niełatwym więziennym apostolacie w Zakładzie Karnym w Warszawie piszą posługujący w nim jezuici: Mariusz Balcerak i Tomasz Kopczyński w artykule „Służba” więzienna. Jak wiara może wzrastać każdego dnia niezależnie od miejsca przebywania, przeczytamy w świadectwie Arkadiusza List zza krat. Temat związany z więźniami – ułożenie na nowo godnego życia – podejmuje też papieska intencja powszechna. Komentuje ją ks. Robert Janusz SJ.

O współodpowiedzialności za grzechy bliźnich pisze ks. Stanisław Ziemiański SJ w tekście Grzechy cudze. Natomiast o unikatowej polichromii w zabytkowym drewnianym kościółku, która odzwierciedla prostą wiarę miejscowego ludu w wiosce Trybsz na Podkarpaciu, przeczytamy w zapiskach podróżnika Jana Gacia.

Zapraszam także do przeczytania komentarzy do niedzielnych Ewangelii, lektury Słowa pasterskiego ks. bp. Kazimierza Gurdy na trwający Rok Życia Konsekrowanego. Zapoznajmy się też z biogramem włoskiego świętego Kamila de Lellis, którego powołaniem była pomoc cierpiącym oraz przeczytajmy o bohaterskich jezuickich męczennikach z Indii z przełomu XVI i XVII wieku.

Wszystkim życzę miłej lektury.

Poslaniec_LOGO  ks. Stanisław Groń SJ, redaktor naczelny

PSJ można zakupić [TUTAJ]