(Martin Scorsese - fot. Wikimedia Commons, licencja Creative Commons)

(Martin Scorsese – fot. Wikimedia Commons, licencja Creative Commons)

Irlandzki jezuita Brian Mac Cuarta SJ oraz zespół Rzymskich Archiwów Towarzystwa Jezusowego (Archivum Romanum Societatis Iesu – ARSI) uczestniczą w pracach nad nowym filmem wytwórni Paramount Pictures w reżyserii Martina Scorsese pt. „Cisza”. Kanwą filmowej historii jest powieść Shūsaku Endō pod tym samym tytułem.

Powieść nakreśla historię brutalnych prześladowań japońskich chrześcijan z przełomu XVI i XVII wieku. Represje pod wodzą szogunów (generałów) Hideyoshiego i Tokugawy zrodziły dla Kościoła wielu męczenników – kapłanów i świeckich. Głównym bohaterem „Ciszy” jest jezuicki misjonarz Cristovão Ferreira, który poddany został brutalny torturom i nie wyparł się swojej wiary.

Pisarz w narracji swojego dzieła nie ucieka od problemu współczesnej jemu dyskryminacji katolików. Opiera się przy tym na swoich prywatnych doświadczeniach, związanych z japońskim ostracyzmem – reakcją na własne nawrócenie. Milczące towarzyszenie Boga w cierpieniu to motyw, który oparł też na innych swoich doświadczeniach – styczności z francuskim rasizmem oraz przebyciem gruźlicy.

W filmie Scorsese główną rolę odgrywa Liam Neeson, który zagrał także jednego z jezuitów w „Misji”. Inni aktorzy to m.in Adam Driver, Tadanobu Asano oraz gwiazda Spider Man’a” – Andrew Garfield.

Początek zdjęć miał miejsce 19 stycznia 2015 roku. Na zdjęciach w Tajwanie reżyserowi towarzyszą jezuiccy eksperci, którzy pomagali także na etapie pre-produkcji. Film powinien być ukończony jeszcze w 2015 roku.

Źródło: Irlandzka Prowincja Jezuitów