(Fot. Życie Duchowe)

(Fot. Życie Duchowe)

Już wkrótce ukaże się wiosenny numer „Życia Duchowego”. Nosi on tytuł „Zranieni i uzdrowieni przez ojca”. To temat, który może się wydawać – jak czytamy we wstępie – „doskonale znany, wręcz oklepany”. O relacjach z ojcem ziemskim oraz o ich wpływie na relacje z Ojcem Niebieskim mówi bowiem „wiele opracowań, rekolekcji i programów formacyjnych. Jednak to wciąż temat ważny”.

O naszych obrazach Boga i o ojcostwie Boga, który nieustannie „kroczy ze swoim ludem”, pisze w numerze Wacław Oszajca SJ w artykule pt. „Kto nie używa rózgi, dzieci nie kocha”. Z kolei Jacek Siepsiak SJ przedstawia perypetie biblijnych ojców, sięgając między innymi po starotestamentową historię Dawida i jego syna Absaloma. Leon Nieścior OMI opisuje natomiast ojcostwo duchowe Ojców Pustyni w artykule pt. „Łagodni abba na surowej pustyni”. O ojcostwie duchowym mówi również Maciej Szczęsny SJ, którego artykuł to próba odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być dla kogoś ojcem duchowym i jaki powinien być kierownik duchowy, by prowadzona przez niego osoba patrzyła „na świat oczami Boga” i stawała się dojrzałym chrześcijaninem.

W numerze piszemy także o ojcostwie raniącym. Jacek Prusak SJ porusza temat duchowego kazirodztwa, wykorzystywania dzieci przez księży, które nie tylko zniekształca relację dziecka wobec Boga, wobec rodziców, a później mężczyzny wobec kobiety i odwrotnie, lecz także prowadzi niejednokrotnie do „zabicia duszy”. Maria Król-Fijewska przedstawia z kolei psychiczne zranienia, jakie mogą wynikać z relacji z ojcem, opisując między innymi postawę ojca „niedostrzegającego”, „niezadowolonego” i „karzącego”. Ojcowskim zranieniom poświęcony jest również artykuł Józefa Augustyna SJ pt. „Spragnieni ojcowskiej miłości”, w którym autor odpowiada na kilka pytań dotyczących radzenia sobie z emocjonalnym głodem ojca.

Polecamy także wywiad z Jerzym Zelnikiem, w którym znany aktor mówi o relacjach ze swoim ojcem, synem i wnukami, podkreślając, że bycie ojcem wymaga dorastania do tej roli i że jego „ojcostwo długo dojrzewało wraz z dojrzewaniem syna”. Uzdrawiającej relacji z ojcem ziemskim i duchowym poświęcony jest również w całości dział świadectw.

Ponadto w dziale „Duchowość Ćwiczeń”, publikujemy artykuł Leona Nieściora OMI o wpływach starożytnej tradycji Kościoła na naukę św. Ignacego Loyoli o rozeznawaniu duchowym, a w dziale „Z historii duchowości” kolejny artykuł Andrzeja Ruszały OCD o życiu i dziele św. Teresy Wielkiej w pięćsetną rocznicę jej urodzin.

Zachęcamy także do lektury felietonów z działu „Słowo, obraz, czyn”, w którym publikujemy między innymi artykuł ks. Marka Lisa o głośnym filmie Jima Sheridana W imię ojca oraz tekst Moniki Skarżyńskiej pt. Holocaust a motyw ukrzyżowania u Marca Chagalla.

Więcej na www.zycie-duchowe.pl