(fot. Shutterstock.com)

(fot. Shutterstock.com)

Na Papieskim Uniwersytecie Comillas w Madrycie trwa międzynarodowy kongres z okazji 200-lecia odrodzeniu Towarzystwa Jezusowego w Hiszpanii. 22 maja 1815 r. jezuici powrócili do Królestwa Hiszpanii, skąd zostali wypędzeni pół wieku wcześniej, w 1767 r. W kongresie biorą udział liczni eksperci z kraju i zagranicy, w tym m. in. Pierre Antoine Fabre oraz Niccolò Guasti.

W jaki sposób jezuici wrócili do Hiszpanii, jakie były konsekwencje polityczne i echa prasowe tego powrotu oraz przyszłość Towarzystwa Jezusowego w Hiszpanii – to niektóre z poruszonych tematów.

Karol III z dynastii Burbonów wypędził jezuitów z Hiszpanii, inny Burbon – Ferdynand VII – ponownie otworzył przed nim bramy kraju, natomiast obecny król Filip VI, też z dynastii Burbonów, jest przyjacielem jezuitów, a nawet ich dawnym studentem. – Dzisiaj cieszymy się uznaniem i szacunkiem Filipa VI – powiedział rektor Papieskiego Uniwersytetu Comillas ks. Julio Martínez SJ, zaś król Hiszpanii przypomniał: „Część moich studiów odbyłem na waszym Uniwersytecie w Georgetown”. Obrady kończą się 20 maja. Madrycki kongres wpisuje się w szerszy program obchodów rocznicy powrotu jezuitów do Hiszpanii.

RV / DEON.pl