Internet czy książka? Studia czy praca? Rodzina czy kariera? PiS czy PO? Polska czy Wielki Świat? Dzisiejsze perspektywy są ogromne  – co wybrać?

Ignacy Loyola nie wiedząc, czy „zadać kilka ciosów sztyletem” Maurowi, który obrażał Najświętszą Panienkę, zdał się na decyzję… mulicy.  Czy zwierzę może być autorytetem w jakiejkolwiek sprawie?

Jakiś czas temu kilku młodych chłopaków usłyszało, by przyjechać do Starej Wsi i wstąpić do zakonu jezuitów. Może nie pomagała im w tym mulica. Jednak założyciel Towarzystwa Jezusowego – św. Ignacy przekonał ich, by w tym właśnie zakonie się zakorzenić i pod jego patronatem dalej działać. W kwietniu 2013 roku  w starowiejskim kolegium zorganizowali Koncert Nowej Ewangelizacji. Nie wiedzieli, że przyjdzie im zorganizować i drugi, tym razem w Krakowie. Co by powiedział na to św. Ignacy? Pewnie by się ucieszył i przypomniał sobie o swojej wizji Trójcy Świętej, którą porównał do trzech klawiszy. W muzyce te trzy klawisze stanowią pełnię współbrzmienia, harmonii, stanowią akord.

Do współpracy przy tegorocznym koncercie zaprosili m.in. Kubę Blycharza (twórca hymnu ŚDM2016) wraz z jego zespołem niemaGotu oraz Poldka Twardowskiego (organizator i koordynator Inicjatywy Poznańskich Muzyków „Bogu Jedynemu Chwała” oraz Poznańskich Zaduszek Jazzowych). Koncert będą poprzedzały trzydniowe warsztaty muzyczne prowadzone przez wykształconych muzyków, którzy zaprezentują studentom z duszpasterstwa akademickiego WAJ jak prawidłowo śpiewać i jaką rolę w  życiu chrześcijanina odgrywa muzyka.

Tytuł tegorocznego wydarzenia „Daj się ponieść” trochę uszczypliwie ma zachęcić ludzi do nabrania dystansu do swoich codziennych problemów. Jak kobieta łagodzi obyczaje, tak muzyka łączy ludzi. Nie jest to jednak koncert z banalnym przekazem, pozwalającym na Chwileczkę zapomnienia. Jako organizatorzy chcemy dostępnymi nam środkami, z nietuzinkowymi artystami, pokazać jak może wyglądać żywy Kościół z Chrystusem na czele.

Na plakacie też nie mulica, lecz inne zwierzę. Nie chcemy wyjaśniać tego symbolu, gdyż pozostawiając wolność interpretacji, wierzymy, że wnioski będą smakować jeszcze bardziej.

Dlaczego w ogóle organizujemy Koncert Nowej Ewangelizacji?

I tutaj trzeba nam wrócić do historii z Maurem. Ignacy spotkał go po odebraniu pieniędzy od swojego księcia. Część z tych pieniędzy zwrócił osobom, wobec których był zobowiązany, część zaś przeznaczył na odnowienie i ozdobienie pewnego obrazu Matki Boskiej. Skąd przyszło mu na myśl, by właśnie w taki sposób rozporządzić pieniędzmi? W duchowości ignacjańskiej nazywa się to rozeznawaniem, czyli wybieraniem pomiędzy tym, co dobre a tym, co lepsze. Rozeznawanie to forma modlitwy. I właśnie z takiej modlitwy wypłynęło pragnienie, by w mieście, w którym na co dzień żyjemy, pracujemy, uczymy się, zrobić coś więcej, by właśnie w taki sposób podzielić się swoją wiarą i wartościami, którymi się kierujemy.

Zapowiedzią tego, co będzie się działo we wrześniu, niech będzie film przygotowany przez młodzież ze Starej Wsi. Film pt.: „12 okruchów”  wygrał w konkursie podczas XII  Ignacjańskich Dni Młodzieży w Starej Wsi.

Autor: Teresa Ciecior