W sobotę 24 października przy ul. Narbutta w Warszawie odbył się trening wrażliwości międzykulturowej dla wolontariuszy Jezuickiego Centrum Społecznego.

Trening miał na celu rozwój wrażliwości kulturowej i pozwolił na lepsze poznanie sytuacji uchodźców, z którymi pracują wolontariusze. Każdy wolontariusz Centrum niosący konkretną pomoc współpracuje z osobą, dla której polska rzeczywistość oznacza zupełnie nową sytuację a często całkowity szok. Dlatego tak ważne jest zrozumienie i empatia wobec wszystkich, którzy potrzebują pomocy.

Trening odbył się w formie warsztatu prowadzonego przez Katarzynę Artemiuk, współpracowniczkę JCS i trenerkę, która kilka lat spędziła w Afryce pracując z ludźmi odmiennych kultur. Wszyscy uczestniczy poprzez ćwiczenia praktyczne w małych grupach mieli możliwość wczuć się w sytuację osoby doświadczającej szoku kulturowego.

Taka forma warsztatu wydaje się szczególnie przydatna, aby nieść pomoc rozumiejąc problemy uchodźców i aby w pełni otworzyć umysł oraz serce na drugiego człowieka bez względu na to skąd pochodzi.

Zobacz galerię zdjęć.

Źródło: Jezuickie Centrum Społeczne „W Akcji”