Kościół Akademicki pw. Świętego Ducha w Toruniu został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany 2016” za wysoki poziom kompleksowych i różnorodnych działań konserwatorskich, który pozwolił na wyeksponowanie w pełni walorów zabytkowych obiektu. Przeprowadzone prace pozwoliły także odkryć nieznane dotąd elementy oryginalnego wystroju. Wyróżnienie zostało przyznane przez Generalnego Konserwatora Zabytków z Warszawy p. Magdalenę Gawin.

Wręczenie tego wyróżnienia odbyło się podczas obchodów „Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków”, który odbył się w tym roku w Zakopanym w dniach 20-21 kwietnia. Uroczysta gala z przedstawicielami władz województwa i miasta Zakopanego odbyła się w Teatrze im. Stanisława Witkiewicza. Jezuicki kościół w Toruniu został wyróżniony w kategorii utrwalenia wartości zabytkowej pojedynczego obiektu.

W ostatnich latach takie wyróżnienie otrzymały także dwa inne jezuickie kościoły: bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Starej Wsi (2011) i kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce (2014). A zatem nasz toruński kościół znalazł się w tak zaszczytnym gronie. Odwiedzając Toruń warto więc odwiedzić także jezuicki kościół, który znajduje się w samym centrum przy Rynku Staromiejskim. Zapraszamy!

o. Zbigniew Leczkowski SJ