Tegoroczne uroczystości odpustowe Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanktuarium Matki Jedności Chrześcijan w Świętej Lipce rozpoczęły się w sobotę 28 maja o godz. 19.00 modlitwą ekumeniczną. Było to wspólne świętowanie 1050-lecia chrztu Polski. Modlitwie przewodniczył Przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej i jednocześnie Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie, ks. Paweł Rabczyński, który przybył na tę modlitwę z kilkoma alumnami Wyższego Seminarium Duchownego.

Lektorem pierwszego biblijnego fragmentu był Proboszcz Parafii Prawosławnej z Mrągowa, a Ewangelię odczytał i kazanie wygłosił Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Kętrzyna. Pod koniec wspólnej modlitwy słowo do zebranych skierowali także Proboszcz Parafii Prawosławnej z Mrągowa oraz Przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Ekumenicznej, który przekazał m. in. słowa modlitewnej łączności od Metropolity Warmińskiego, ks. abpa Wojciecha Ziemby.

Po zakończeniu modlitwy ekumenicznej czuwanie modlitewne z udziałem przybyłych pielgrzymów poprowadzili członkowie świętolipskiej parafii. O 21.00 rozpoczął się Apel Maryjny, po którym rozważanie poprowadził Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Jezuitów, o. Tomasz Ortmann. On też zawierzył Matce Bożej Świętolipskiej jezuitów, prowadzone przez nich dzieła oraz współpracowników. Potem miało miejsce czuwanie modlitewne z udziałem parafian i pielgrzymów przybyłych na uroczystości, które, ubogacone Mszą św. o północy, trwało do rana.

W niedzielę 29 maja przy bardzo pięknej pogodzie wyruszyła 37 Piesza Pielgrzymka Gwiaździsta: z Mrągowa o godz. 4.00, z Kętrzyna o 6.30 (dołączyli do niej także pielgrzymi z Giżycka) i z Reszla o 8.30. Około godz. 10.00 poszczególne grupy pielgrzymkowe docierały do Świętej Lipki. O 11.00 rozpoczęła się uroczysta suma na placu przed Bazyliką pod przewodnictwem J. E. ks. abpa Józefa Górzyńskiego, a słowo podczas niej wygłosił ks. abp Edmund Piszcz. Zakończyła się ona procesją eucharystyczną wokół placu przed bazyliką oraz otwarciem i poświęceniem powiększonego świętolipskiego muzeum. Przedstawiciele wszystkich wspólnot jezuitów naszej prowincji zakonnej przez cały czas uroczystości pełnili posługę sakramentu pokuty i pojednania.

Aleksander Jacyniak SJ

zdjęcia: Grzegorz Stępień