Już tylko godziny dzielą nas od obchodów najważniejszych świąt całego Chrześcijaństwa – Świąt Wielkanocnych. Współczesny człowiek w wirze codziennych obowiązków – rodzinnych, zawodowych, szkolnych – często nie ma możliwości przeżycia prawdziwych rekolekcji i przygotowania się do dobrego duchowego doświadczenia Świąt Zmartwychwstania.

Jeśli nie wykorzystałeś czasu Wielkiego Postu na rekolekcje, mamy dla Ciebie nietypową propozycję – obejrzyj film!

Tradycyjne rekolekcje w znacznej mierze opierają się na rozważaniu Bożego Słowa zawartego w Piśmie Świętym. Słowo jednak objawiać się może w różnych formach. Wygospodaruj dla siebie wolny wieczór i obejrzyj film, który skłoni Cię do głębszej refleksji. Poniżej publikujemy listę filmów, które z pewnością zrodzą w Tobie pytania, refleksje i pomogą głębiej przeżyć ostatnie godziny Wielkiego Postu oraz Triduum Paschalne. Może warto, aby seans zorganizować wspólnie ze znajomym, współmałżonkiem, rodziną? Po obejrzeniu będziecie mogli porozmawiać o swoich przemyśleniach.

  • Pasja (2004 r. – reż. Mel Gibson) – Film przedstawia ostatnie godziny z życia Jezusa z Nazaretu: od modlitwy w Gaju Oliwnym, przez męczeńską śmierć, po zmartwychwstanie.
  • Jezus z Montrealu (1989 r. – reż. Denys Arcand) – Młody aktor, Daniel Coloumbe (Lothaire Bluteau), otrzymuje propozycje przygotowania i wystawienia przedstawienia pasyjnego dla jednej z parafii katolickich w Monrealu. Daniel przyjmuje zlecenie i rozpoczyna przygotowania, które będą dla niego także podróżą w poszukiwaniu własnej duchowości.
  • Ewangelia wg Mateusza (1964 r. – reż. Pier Paolo Pasolini) – Wierna ekranizacja Ewangelii wg św. Mateusza. Film ukazuje biblijne losy od momentu zwiastowania Maryi, aż do śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.
  • Ofiarowanie (1986 r. – reż. Andriej Tarkowski) – Gdy zostaje nadany alarm zwiastujący atak atomowy, ateista zwraca się o pomoc do Boga. Gotów jest poświęcić samego siebie, by zapewnić bliskim bezpieczeństwo. Film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.
  • Ogrody Edenu (1998 r. – reż. Alessandro D’Alatri) Film ukazuje prawie 30 lat z życia Jezusa. Zbawiciel zostaje przedstawiony jako człowiek – ze słabościami i bolączkami, jednocześnie od początku daje się dostrzec kiełkujący w nim boski pierwiastek.
  • Wyspa (2006 r. – reż. Pavel Lungin) Film opowiada historię człowieka, który w młodości, podczas II wojny światowej, w nadziei na uratowanie własnego życia, na rozkaz Niemców, zabija swojego przełożonego – szypra Tichona. Jednak hitlerowcy wysadzają w powietrze barkę, a marynarza – mordercę ratują mnisi z niewielkiego klasztoru na maleńskiej wyspie.