„Nie zrozumiesz pierwszego pocałunku, jeśli go nie doświadczysz” – to motyw przewodni specjalności Sztuki wizualne i teatr na kulturoznawstwie w Akademii Ignatianum w Krakowie. Studenci tej uczelni wyszli z założenia, że ich wiedza musi być poparta praktyką. Pod okiem prof. Moniki Rasiewicz założyli studencki Teatr KX.
– Zajęcia teatralne na kulturoznawstwie mają ogromne znaczenie. Na kulturoznawstwie jest to w każdym aspekcie potrzebne, żeby człowiek umiał do człowieka dotrzeć […]. Ktoś, kto kończy ten kierunek, kto operuje słowem, kto może nim zarazić innych ludzi, w sensie pozytywnym, ma ogromny atut w rękach – twierdzi prof. Rasiewicz.
Teatr KX funkcjonuje od trzech lat. W pierwszym roku działalności studenci wystawili „Tango” Sławomira Mrożka. Następnie zrealizowali inscenizację „Snu Nocy Letniej” Wiliama Szekspira. W tym roku rozpoczęli zakrojony na trzy lata projekt, w ramach którego przygotowują „Boską Komedią” Dantego. W maju tego roku, w trakcie Festiwalu Nauki i Sztuki, odbyła się premiera I części projektu – „Piekła”. Spektakl ten stał się inspiracją do nakręcenia spotu promocyjnego.
Źródło: biuro promocji AIK