Pod koniec tego roku rozpoczęliśmy obchody XX Lecia Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe. W dniach 3-5 listopada spotkało się w Warszawie Falenicy ponad 40 trenerów i przyjaciół Centrum Arrupe. Minęło dwadzieścia lat od czasu pierwszej rejestracji naszej placówki i wciąż podejmujemy nowe wyzwania związane nie tylko z doskonaleniem nauczycieli.

Marta Piernikowska-Hewelt została uhonorowana tytułem Trenera Roku 2017

Marta Piernikowska-Hewelt została uhonorowana tytułem Trenera Roku 2017

Podczas spotkania zmierzyliśmy się z najnowszymi narzędziami, dzięki którym dotrzemy do szerszej grupy odbiorców. Wśród honorowych gości spotkania był profesor Bogdan Chazan oraz Artur Żmijewski, którzy przypomnieli nam, co znaczy „być dla innych”, mówili o kulturze dobroczynności i konieczności uwrażliwiania młodego pokolenia na potrzeby ludzi ubogich. Był tort i toasty.

Wręczyliśmy odznaki trenerskie, a najbardziej zaangażowanym przyznaliśmy tytuł TRENERA ROKU: Krzysztofowi Durnasiowi i Marcie Piernikowskiej-Hewelt. Każdy z uczestników spotkania otrzymał pamiątkowy pen-drive z logo Centrum Arrupe i napisem „Dobra Pamięć”.

Minęło dwadzieścia lat od czasu, gdy jezuici powołali Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe. Pierwsza siedziba placówki znajdowała się w Gdyni, gdzie przez 17 lat powstawały programy szkoleniowe dla nauczycieli i przyszłych dyrektorów szkół. W 1997 roku wyszedł pierwszy numer kwartalnika „Być dla innych”, a pierwsi trenerzy ruszyli w Polskę, by wspierać szkoły w doskonaleniu kadry pedagogicznej. Od tamtej pory nawiązaliśmy współpracę z setkami szkół w kraju i za granicami (od północnej Norwegii po południową Albanię i centralny Egipt), przeszkoliliśmy dziesiątki tysięcy nauczycieli oraz wydaliśmy 70 numerów kwartalnika i kilkanaście innych publikacji. Gdy w 2014 roku przenieśliśmy nasze biuro do Warszawy, otworzyły się przed nami jeszcze większe możliwości.

Na początku grudnia trafił do sprzedaży jubileuszowy numer kwartalnika „Być dla innych”, poświęcony mediacji rówieśniczej w szkołach, a już wkrótce ukażą się kolejne materiały dla nauczycieli. Obchody zakończą się promocją najnowszego numeru kwartalnika oraz spotkaniem z samozwańczą dyrektor szkoły dla czeczeńskiech dzieci założonej na dworcu w Brześciu na Białorusi. Spotkanie odbędzie się 16 grudnia 2017 o godz. 18:00 w Auli Edyty Stein w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie Falenicy przy ul. Oleckiej 30. Serdecznie zapraszamy.

Na zdjęciu poniżej: Artur Żmijewski podczas spotkania trenerów Centrum Arrupe.