Jezuickie Centrum Arrupe podjęło się projektu obniżenia kosztów czesnego w katolickich szkołach i głęboko wierzy w to, że uda się w wielu z nich zrezygnować z opłat?

W Warszawie Falenicy, w dniach 19-21 stycznia 2018, trwa seminarium skierowane do dyrektorów szkół i przedstawicieli organów prowadzących szkoły katolickie. Uczestniczą w nim dyrektorzy szkół i liderzy organizacji katolickich z Albanii, Bośni, Rosji, Polski i Ukrainy.

Celem seminarium jest przygotowanie uczestników do otwarcia przy szkołach biur ds. rozwoju, które będą zajmowały się organizowaniem funduszy na pokrycie kosztów czesnego uczniów. Dzięki temu każdy będzie mógł uczyć się w katolickiej szkole bez względu na status finansowy jego rodziny. Uczestniczący w seminarium poznają różne narzędzia fundraisingu oraz wypracowują profil fudraisera, jakiego chcieliby zatrudnić w swoich szkołach lub organizacjach. W lipcu tego roku odbędzie się dwutygodniowe szkolenie dla kandydatów wyselekcjonowanych na te stanowiska. Ponadto konsultanci z Centrum Arrupe pojadą w najbliższym czasie do Bośni, Albanii, Rosji i na Ukrainę, be wesprzeć na miejscu organizację kampanii fundraisingowych.

Marzenie, by uczniowie nie musieli płacić za naukę w katolickiej szkole jest według Centrum Arrupe realistyczne, lecz potrzebuje czasu i wielu sprzymierzeńców. Realizacja tego marzenia pozwoli powrócić do dawnych zasad jezuickiego szkolnictwa, według których nauka w szkole prowadzonej przez jezuitów była całkowicie nieodpłatna.

Obecne szkolenie w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie Falenicy jest pierwszym etapem kilkuletniego projektu i prowadzą je Maria Olszewska (free lance fundraiser, na zdjęciu) oraz Wojciech Żmudziński SJ (dyrektor Centrum Arrupe).

Projekt można wesprzeć również finansowo. Wystarczy dokonać przelewu na poniższe konto z dopiskiem „katolickie szkoły” oraz podać swój adres e-mail, by otrzymać informację o działaniach realizowanych w ramach projektu i uczestniczących w nim szkołach.

Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe
04-984 Warszawa, Olecka 30
email: [email protected]
Nr konta w banku PEKAO SA: 25 1240 1239 1111 0000 1643 1634