Obrazy św. Stanisława Kostki, medale ku jego czci oraz zdjęcia uroczystości jubileuszowych sprzed 50 lat z udziałem prymasa S. Wyszyńskiego i kard. K. Wojtyły – obejrzeć można na wystawie „Kostka znaczy więcej – kult św. Stanisława Kostki”, którą 2 lutego br. otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Płocku z okazji Roku św. Stanisława Kostki.

Rok 2018 decyzją Episkopatu Polski jest Rokiem św. Stanisława Kostki (1550-1568) – w tym roku bowiem przypada 450. rocznica jego śmierci. Ten pochodzący z Rostkowa w diecezji płockiej Święty jest głównym patronem diecezji, jak również patronem dzieci i młodzieży oraz Polski. Otwarcie wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Płocku wpisało się w diecezjalne obchody Roku św. Stanisława Kostki.

Bp Piotr Libera podczas otwarcia wystawy zaznaczył, że odbywa się ono 2 lutego, w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, a św. Stanisław Kostka był przecież w zakonie jezuitów. Poza tym jest to maryjne święto, a Święty ten był wielkim czcicielem Matki Bożej. Stwierdził też, że tytuł wystawy „Kostka znaczy więcej” stanowi nawiązanie do życiowego motta Młodzieniaszka z Rostkowa: „Ad maiora natus sum” – czyli „Do wyższych rzeczy jestem zrodzony”.

„Dziś wielu wystarczy minimum, a św. Stanisław Kostka był maksymalistą, Bożym radykałem, który poszedł na całość – zaakcentował biskup. – Poświęcona mu wystawa może być powodem do dumy z dziedzictwa duchowego naszej mazowieckiej ojczyzny, o której mówił papież Jan Paweł II w 1991 roku w Płocku. Św. Stanisław jest perłą tego dziedzictwa” – zaakcentował Pasterz Kościoła płockiego.

Ks. kan. Andrzej Milewski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku przekazał, że wystawa koncentruje się przejawach kultu św. Stanisława Kostki w różnych wiekach. Pokazuje też różne formy tego kultu. Zapowiedział, że w ciągu roku wystawa będzie wzbogacana z kolejne obiekty np. obraz pochodzący z Kacic koło Pułtuska, będący najstarszym w diecezji przedstawieniem Świętego czy też prace konkursu plastycznego o św. Stanisławie Kostce.

Ks. Milewski przedstawił także dokładny życiorys św. Stanisława Kostki oraz historię jego rodu.

Na wystawie w Muzeum Diecezjalnym zapoznać się można z kalendarium życia św. Stanisława Kostki czy historią jego rodziny, obejrzeć poświęcone mu obrazy i rzeźby (także twórczość ludową), zapoznać się z dokumentacją zdjęciową ogólnopolskich obchodów 400. rocznicy śmierci Świętego z udziałem kard. Karola Wojtyły i prymasa Stefana Wyszyńskiego, fotografie pielgrzymek dzieci i młodzieży do Rostkowa oraz książki i filmy o Świętym.

Interesującymi eksponatami są także relikwiarze czy monstrancja z XVI w. z kościoła w Węgrze, który był wówczas kościołem parafialnym rodziny Kostków. Poza tym na wystawie umieszczono modlitewniki z modlitwami ku czci Świętego, bibliografię poświęconych mu publikacji, medale (najmłodszy z 2018 r.), listę parafii w diecezji noszących wezwanie św. Stanisława Kostki.

Prezentowane zbiory pochodzą z Muzeum Diecezjalnego i Archiwum Diecezjalnego w Płocku oraz prywatnej kolekcji ks. kan. dr. Jana Cegłowskiego, proboszcza parafii św. Jana Kantego w Mławie.

W czasie wernisażu wystawy koncert pieśni religijnych dała młodzież związana ze Szkołami Katolickimi w Płocku, pod kierunkiem Marii i Bogdana Marciniaków.

Wystawa o kulcie św. Stanisława Kostki czynna będzie do końca bieżącego roku, a dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia Muzeum Diecezjalnego: od wtorku do piątku w godz. 10.30-14.00, a w soboty w godz. 10.00-16.00. Ekspozycja znajduje się w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego (ul. Tumska 3a).

źródło: diecezjaplocka.pl