„Biblia – droga do życia” to czwarta z kolei książka z czterotomowego cyklu autorstwa włoskiego jezuity biblisty, ojca Francesco Rossi De Gasperis, przetłumaczona na język polski przez o. Andrzeja Koprowskiego SJ.

Autor był misjonarzem w Japonii, duszpasterzem akademickim na Uniwersytecie „La Sapienza”, wykładowcą teologii biblijnej na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i badaczem żydowskich korzeni chrześcijaństwa w Instytucie Biblijnym w Jerozolimie. W rekolekcjach, jakie dawał w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach, łączył biblijne lectio divina z ćwiczeniami ignacjańskimi. Sam o sobie mówi, że jest „współczesnym bardem stale intonującym i rozwijającym pieśń miłości Boga wobec każdej kobiety i każdego mężczyzny całego świata”.

W książce omawia głównie tzw. „epokę królewską” w historii Izraela i odsłania przed nami aktualne do dzisiaj przesłanie, jakie płynie z biblijnych wydarzeń. Zachęca do odpowiedzenia sobie na pytania:

W jakim momencie życia obecnie jesteśmy?

Czy dostrzegamy w naszej codzienności Boga, który wciąż nas prowadzi?

Czytamy we wstępie, że dzięki lekturze tej książki „zarówno człowiek wierzący, jak i agnostyk będą mieli szansę skonfrontowania się z Bogiem, który gorąco pragnie, by człowiek mu zaufał”.

Francesco Rossi De Gasperis SJ, Biblia – droga do życia, KONTRAST, Warszawa 2018.

Ilustracja: Hendrick ter Bruggen, Król Dawid grający na harfie w otoczeniu aniołów (fragment), rok 1628 (Muzeum Narodowe w Warszawie).