Setki młodych pielgrzymów przybywających do Ameryki Środkowej ze wszystkich zakątków globu gdzie działają jezuici to jeden z kilku obrazów z rozpoczętego 11 stycznia 2019 r. w sześciu krajach Ameryki Łacińskiej (Gwatemali, Kostaryce, Hondurasie, Salwadorze, Nikaragui oraz Panamie) jezuickiego programu MAGIS.

Program ten stanowi bezpośrednie przygotowanie dla młodych ludzi związanych z duchowością ignacjańską do Światowych Dni Młodzieży, które rozpoczną się już 22 stycznia w Panamie. Hasłem tegorocznego Magisu jest „Twoje Słowo przemienia”. Poprzez różne aktywności duchowo-kulturalno-pastoralne młodzi mają okazję do spotkania na swojej pielgrzymiej drodze drugiego człowieka, pochodzącego z zupełnie innej kultury, z którym dzielą wiarę w Jezusa Chrystusa, który potężnie działa w swoim Kościele.

40-osobowa grupa z Polski wraz z piszącym te słowa o Michałem Kłosińskim SJ, duszpasterzem akademickim DA STUDNIA w Toruniu, ma szczęście uczestniczyć w Magisie na terenie Gwatemali. Połowa z nas przyleciała już 10 stycznia wieczorem po 45 godzinach lotu (okazja do dłuższego pobytu w Barcelonie). Reszta dotarła do Ameryki Środkowej na własną rękę. Większość osób została przyjęta przez lokalne rodziny, a kilkoro z nas trafiło do jednego z domów rekolekcyjnym.

Już 11 stycznia uczestniczyliśmy w integracji nieopodal jezuickiego Uniwersytetu „Rafael Landivar”. Gospodarze przygotowali specjalną scenę, na której każdy z krajów mógł zaprezentować swoje narodowe bogactwo – tańce, śpiew, chór, muzykę oraz inne artystyczne projekty. Wysłuchaliśmy konferencji salezjanina o napiętej sytuacji społecznej w Nikaragui, gdzie giną ludzie a Kościół jest obecnie prześladowany. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej podczas której mogliśmy pomodlić się za prześladowanych.

Następnego dnia wszyscy zebraliśmy się w dominikańskiej bazylice NMP Różańcowej w stolicy Gwatemali, aby odmówić różaniec i dostrzec figurę św. Jacka w środku. Następnie w kościele jezuitów (dla odmiany) modliliśmy się podczas Mszy Świętej z lokalnym biskupem Raúlem Martínezem, który przed wstąpieniem do seminarium był farmaceutą lubianym przez lokalną społeczność za tanią dystrybucję leków.

Na wszystkie wspólne wydarzenia jedziemy żółtym autobusem znanym z filmów amerykańskich. Młodzi z Ekwadoru animują często czas spędzony na przejazdach pokazując swój latynoski żywioł. Pod ich wpływem oraz może z uwagi na więcej słońca i witaminy D  grupa polska zaczęła również dorównywać w śpiewie swoim południowo – zachodnim kolegom i koleżankom.

W niedzielę byliśmy w Antigua Guatemala, uroczym mieście, które otoczone jest wulkanami a od poniedziałku będziemy uczestniczyć już w grupach 15-20 osobowych w ramach eksperymentów Magis w różnych zakątkach kraju. Mi przypadł w udziale pobyt w społeczności rdzennych Gwatemalczyków w Huehuetenango (120 km na pł.-zach. od stolicy) gdzie będę mógł poznawać ich codzienne życie.

Po zakończonych eksperymentach lecimy 19 stycznia do Panamy, gdzie odbędzie się wspólne spotkanie wszystkich uczestników Magisu. Tam również odbędzie się tzw. Festiwal Narodów, który daje przestrzeń do zaprezentowania bogactwa kulturalnego wszystkich narodów biorących udział w wydarzeniu.

Wierzymy, że czas MAGISu będzie dla nas wszystkich okazją do prawdziwej przemiany. Prosimy o modlitwę i o niej zapewniamy.

Michał Kłosiński SJ