Dzisiaj, 11 lutego 2019 roku, obchodzimy Światowy Dzień Chorego już po raz dwudziesty siódmy. Kapelan Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, o. Zdzisław Gardocki SJ, uczestniczył we Mszy św. , której przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce Arcybiskup Salvatore Pennacchio.

„Opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, niezwłocznych i prostych, jak zwyczajny dotyk, przez który daje się odczuć drugiemu, że jest ważny”.

Te słowa papieża Franciszka zawarte w jego orędziu na XXVII Światowy Dzień Chorego obchodzony 11 lutego, w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes, można uznać za motto zorganizowanego przez Dyrekcję i zespół duszpasterski Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie Dnia Chorego.

Po raz trzeci Mszy św. odprawionej w szpitalnej kaplicy z tej okazji przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, powitany przez Dyrektora szpitala, dra n. med. Marcina Maruszewskiego oraz o. kapelana Zdzisława Gardockiego. Wśród osób zaproszonych znaleźli się, jak przystało na szpital „resortowy”, wysocy rangą przedstawiciele służb mundurowych (policja, straż pożarna), szefowie klinik, lekarze, pielęgniarki, pozostały personel medyczny i administracyjny oraz przede wszystkim pacjenci. Podczas Eucharystii wiele osób skorzystało z sakramentu namaszczenia chorych.

Jak napisał Franciszek, „Kościół – Matka wszystkich swoich dzieci, zwłaszcza słabych – pamięta, że gesty wielkodusznego daru, jak te Miłosiernego Samarytanina, są najbardziej wiarygodną drogą ewangelizacji”.