Zachęcamy do sięgnięcia po książkę monograficzną z historii działalności jezuitów w Bydgoszczy, jaka ukazała się niedawno nakładem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej.

Przed dwoma laty, staraniem bydgoskich jezuitów i Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, została zorganizowana sesja naukowa zatytułowana „Jezuici w Bydgoszczy i okolicy 1617-1967-2017”. Książka jest pokłosiem tego spotkania, na którym obok świeckich pracowników naukowych uczelni z Lublina, Gdańska i Bydgoszczy, wystąpili także jezuici zajmujący się historią Towarzystwa Jezusowego: Robert Danieluk SJ, Andrzej Paweł Bieś SJ, Krzysztof Dorosz SJ, Jarosław Kuffel SJ. W publikacji znalazły się również teksty Ludwika Grzebienia SJ, Stanisława Załęskiego SJ i Piotra Twardeckiego SJ.

Jezuici przybyli do Bydgoszczy w XVII wieku (1617), gdzie zajmowali się głównie pracą edukacyjną w prowadzonym przez siebie gimnazjum. Po kasacie powrócili dopiero w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej zaangażowali się w głoszenie kazań, w pracę wśród studentów i działalność charytatywną, a od 1967 roku w pracę parafialną, już nie w dawnym kompleksie, który został przez hitlerowców zburzony, lecz w kościele poprotestanckim przy placu Kościeleckich, gdzie pracują do dzisiaj.

Jezuici w Bydgoszczy i okolicy, Bydgoszcz 2018

Na zdjęciu: budynek dawnego Kolegium Jezuitów w Bydgoszczy, w którym obecnie mieści się Ratusz Miejski (źródło: wikipedia).

.