Wczoraj, dnia 15 lutego 2019 roku, we wspomnienie św. Klaudiusza De La Colombiere, o. Piotr Aszyk SJ złożył na ręce Przełożonego Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, uroczystą profesję zakonną 4 ślubów. Tym samym został definitywnie włączony do Towarzystwa Jezusowego. Uroczystość odbyła się w Jastrzębiej Górze i rozpoczęła się Mszą świętą o godz. 18.00, której przewodniczył Ojciec Prowincjał Tomasz Ortmann SJ, a okolicznościowe kazanie wygłosił Rektor warszawskiego Kolegium Jezuitów o. Robert Bujak SJ.

Kaznodzieja przypomniał jak przed ponad trzydziestu laty Piotr zapukał do nowicjatu jezuitów. Długowłosy młodzieniec z żeglarskim workiem przerzuconym przez ramię nie zapowiadał przyszłego rektora jezuickiej uczelni. Po skończonym nowicjacie, składając w 1990 roku wieczyste śluby, Piotr przyrzekł, że wstąpi do Towarzystwa Jezusowego. Dzisiaj zakon odpowiedział mu: TAK, chcemy cię pośród synów Ignacego Loyoli, gotowych pójść wszędzie tam, gdzie Ojciec Święty zechce nas posłać.

Piotr będzie żył tak, jakby go nie było. Umarł dla świata, by żył w nim Chrystus i by to On posługując się Piotrem kochał, dotykał, przepowiadał, pouczał. Umarł, by mieć w sobie więcej życia.

Po złożeniu uroczystej profesji, ojciec Piotr przeszedł ze współbraćmi do zakonnej kaplicy, gdzie ukląkł przed Prowincjałem, który w imieniu Generała jezuitów przyjął od niego pięć dodatkowych ślubów, które mają uwrażliwiać członka zakonu na ubogie życie i ustrzec go przed pokusą kariery.

Zakon jezuitów dopuszcza do ostatnich ślubów jedynie wypróbowanych przez wiele lat pracy kapłanów i braci. Zwykle po 20-30 latach spędzonych w zakonie. Cieszymy się, że o. Piotr, profesor i doktor habilitowany, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego „Collegium Bobolanum” w Warszawie, dołączył do grona profesów mając za sobą długie doświadczenie pracy, zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.

Zdjęcia z uroczystej profesji o. Piotra Aszyka SJ