Relacja ze spotkania modlitewnego chrześcijan i muzułmanów, jakie miało miejsce w Warszawie dnia 25 marca 2019 roku, w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w Auli Wielkiej Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61

W Auli Wielkiej Collegium Bobolanum niemal wszystkie miejsca są zajęte wyznawcami obu religii. Rozlega się śpiew „Oto jest przybytek Boga pośród ludzi, Maryja, ziemia przedziwna, ziemia obietnicy, Matka Emmanuela”. Ojciec prof. Zbigniew Kubacki SJ witając uczestników odnosi się do tego co łączy chrześcijan i muzułmanów: wiara w jednego Boga, Stwórcę nieba i ziemi. Ks. Andrzej Tulej przedstawia historię wspólnych spotkań wyznawców obu religii oraz wita zaproszonych gości.

Nabożeństwu przewodniczą: ks. bp Rafał Markowski, mufti Nedal Abu Tabaq oraz imamowie: Mirzogolib Radzhabaliev i Nadżib Al Sabahi. Są przedstawiciele kościoła prawosławnego i wielu wiernych, którzy raz po polsku, raz po arabsku, wielbią Jedynego Boga, który wybrał Maryję na matkę Mesjasza. Na stole prezydialnym leży Biblia i Koran.

Galeria zdjęć ze spotkania na stronie Archidiecezji Warszawskiej

Liturgia zaczyna się od wspólnej spowiedzi: „Zmiłuj się nad nami Panie, bo zgrzeszyliśmy przeciwko Tobie”. Po lekturach tekstów z Biblii i Koranu oraz poruszających kazaniach zostają wypowiedziane słowa zawierzenia:

„Panie nasz i Stwórco, Boże naszych ojców, Boże Abrahama i Proroków, Boże Jezusa Chrystusa (…) spraw, aby Kościół Chrystusa i Wspólnota muzułmańska stały się miejscem rzeczywistego budowania na ziemi królestwa Bożego, królestwa miłości, prawdziwej wolności, przebaczenia i pokoju. Uczyń z nas świadków Twojej obecności i miłosierdzia wobec całej ludzkości”. Po tych słowach księdza biskupa Rafała, muzułmański imam prosi Boga „by Maria, matka Jezusa, łączyła wszystkich, którzy kroczą drogą Jezusa i Muhammada. Niech zawsze żyją w zgodzie, miłości i pokoju”.

Przed odśpiewaniem psalmu 91. oraz 113. i 114. Sury, przewodniczący liturgii zapraszają wszystkich do przekazania sobie znaku pokoju. Biskup i mufti obejmują się trwając długo w uścisku. Zgromadzeni w auli ludzie ściskają dłonie najbliższych uczestników tego wyjątkowego spotkania. Wielu odczuwa głębokie wzruszenie.

„To jest nasza odpowiedź na to, co wydarzyło się w Nowej Zelandii” – mówi jeden z imamów. „To jest nasza odpowiedź na to, co dzieje się na świecie. To nasza wspólna droga” – mówi przedstawicielka Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów”.

Relacja w Polsat News