Kościół powinien być wdzięczny ofiarom pedofili za to, że się ujawniają – mówi o. Adam Żak, szef Centrum Ochrony Dziecka w wywiadzie na dziennika „Rzeczpospolita”.

W wywiadzie podkreśla determinację papieża Franciszka w walce z pedofilią:

Determinację Franciszka widać na każdym kroku. Nie boi się mówić publicznie o błędach i za nie przepraszać. Jestem o tym przekonany, że ten szczyt wiele zmieni. Były tu dyskutowane bardzo konkretne propozycje.

O walce z pedofilią w Polsce o. Żak zwraca uwagę na problem zatajania:

Przejrzystość nigdy nie była mocną stroną w krajach byłego bloku sowieckiego z oczywistych względów. Przestawienie się teraz z kultury dyskrecji na kulturę przejrzystości nie jest łatwe. Kultura dyskrecji była w Kościele obecna zawsze, ale w przypadku tych krajów została jeszcze wzmocniona przez warunki zewnętrzne. To jest zmiana mentalności. Te zmiany mogą być przyspieszone poprzez zmiany prawne.

Adam Żak SJ mówi również o niebagatelnej roli dziennikarzy:

Już Benedykt XVI mówił, że to nie wrogowie zewnętrzni są zagrożeniem dla Kościoła, ale grzech, który jest w jego wnętrzu. Grzech, którego sami nie jesteśmy w stanie ujawnić. Mechanizmy społecznej kontroli, którymi są przecież wolne media, są potrzebne i Kościół wiele im zawdzięcza.

Wywiad można przeczytać na stronie tutaj