W kontekście rozwijającej się współpracy między jezuitami z krajów Europy i Azji oraz w perspektywie ścisłej współpracy polskich i wietnamskich jezuitów, dzielimy się poniżej dwiema ciekawymi inicjatywami naszych Współbraci z Kambodży i Wietnamu.

Mindfulness meditation na szkolnym apelu

Jezuicka Szkoła im. Świętego Ksawerego w Kambodży wprowadziła medytację jako część obowiązkowych zajęć w przedszkolu i w pierwszych klasach szkoły podstawowej – podaje biuletyn azjatyckich jezuitów. Dzieci medytują dwa razy dziennie: podczas porannego apelu oraz w przerwie obiadowej. Nie lada wyzwaniem było nauczenie dzieci siedzenia prosto, wyciszenia się i z zamkniętymi oczami koncentrowania się na swoim oddechu.

Kosztowało to nauczycieli dużo pracy, ale już teraz można powiedzieć, że uczniowie zasmakowali w tych codziennych ćwiczeniach medytacyjnych, szczególnie, gdy wyciszeniu towarzyszy muzyka pomagająca zrelaksować ciało i skierować myśli ku Bogu. Ponadto poprzez „mindfulness meditation” uczniowie wyrabiają opanowanie i pokojowe nastawienie do życia.

Spotkanie powołaniowe dla ponad tysiąca dzieci

Natomiast w Wietnamie, gdzie liczba powołań do Towarzystwa Jezusowego jest wciąż imponująca, młodzi jezuici studiujący w Hanoi zorganizowali spotkanie powołaniowe dla ponad tysiąca dzieci. Wyjaśnili czym jest powołanie w Kościele katolickim i jak wiele jest różnych powołań. Podkreślili, że każdy, kto usłyszy głos Boga w swoim sercu jest zaproszony do refleksji na własnymi pragnieniami i marzeniami. Ważne, by wsłuchując się w ten głos zrozumieć, do czego Bóg mnie zaprasza. Podczas spotkania najmłodsi stawiali bardzo interesujące pytania. Skąd możememy wiedzieć, że nadajemy się do życia, jakie prowadzą osoby konsekrowane? Czym różni się powołanie do życia zakonnego od powołania do seminarium? Jak znaleźć zakon, który byłby dla nas w sam raz?

Wraz z jezuitami, spotkanie prowadziły Siostry zakonne z dwóch zgromadzeń żeńskich. Atmosferze zainteresowania i pełnych pasji wypowiedzi towarzyszył radosny śpiew nawiązujący do ignacjańskiej duchowości. Spotkanie zakończyło się konkursem mającym na celu sprawdzenie, co dzieci zapamiętały. Każdy zabrał ze sobą do domu pamiątki (breloczki, branzolettki) oraz obrazki z modlitwą.

W Wietnamie, około 70 % jezuitów jest na różnych etapach formacji zakonnej. To właśnie oni angażują się najcześciej w programy powołaniowe promujące życie konsekrowane. Pod koniec wakacji dwóch wietnamskich jezuitów dołączy do pracy w jednej z Polskich Prowincji Towarzystwa Jezusowego.

Informacje oraz zdjęcia pochodzą z Jesuit Asia Pacific Conference News.