Pod hasłem „Tak niewiele potrzeba” w Starej Wsi koło Brzozowa na Podkarpaciu rozpoczęły się XV Ignacjańskie Dni Młodzieży (IDM) – spotkanie młodzieży starszych klas gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Organizowane przez jezuitów wydarzenie potrwa do 1 sierpnia. To pięć dni zabawy i radości, ale także doskonała okazja do rozwoju – zapewniają organizatorzy.

Ignacjańskie Dni Młodzieży rozpoczęły się uroczystą Eucharystią. Prawie 400 młodych z całej Polski przyjechało do Starej Wsi, gdzie przez kolejne cztery dni będą rozważać hasło “Tak niewiele trzeba”. O. Tomasz Ortman SJ w homilii zachęcił uczestników do postawienia sobie pytania “czego niewiele trzeba, do tego, aby spotkać Boga?”. Na koniec dnia na IDMowej scenie zagrał zespół ludowy “Graboszczanie”, których muzyka porwała do tańca nawet tych opornych.

IDM są prowadzone w formie warsztatowej. W tym roku przewidziane są aż 32 różne warsztaty. Organizowane są m.in. zajęcia sportowe, artystyczne kulinarne, czy rycerskie, a nawet barmańskie. Celem IDM jest zaoferowanie młodym ludziom szeregu inicjatyw i sposobów rozwoju osobowości.

Spotkanie jest zwieńczeniem rocznej formacji w Jezuickim Duszpasterstwie Młodzieżowym MAGIS, poprzedzonym 10-dniowymi rekolekcjami, ale mogą wziąć w nich udział również osoby niezwiązane z duszpasterstwem.

Tegoroczne spotkanie będzie przebiegać pod hasłem „Tak niewiele potrzeba”, które nawiązują do ewangelicznego opisu spotkania Jezusa z Marią i Martą. „Chcemy abyście przyglądając się temu spotkaniu potrafiła odnajdywać czas na spotkanie z Panem Jezusem – którego słuchacie i przy którym potraficie odpocząć, ale również abyście znajdywali czas na rozwijanie pasji, na przyjaźnie oraz uczenie się służby dla potrzebujących” – tłumaczą organizatorzy.

Ignacjańskie spotkania wakacyjne dzięki warsztatowej formie stwarzają młodym przestrzeń do odkrywania i rozwoju swoich zdolności i szukania odpowiedzi na pytanie o miejsce w społeczeństwie i Kościele. Jest to czas, kiedy młodzi mogą się przekonać, że źródłem dojrzałości oraz trwałych przyjaźni jest wiara – zaznaczają jezuici.

Więcej informacji na stronie: idm.jezuici.pl