W piątek, 20 września, społeczność Zespołu Szkół Jezuitów im. św. Stanisława Kostki w Gdyni rozpoczęła dwudniowe obchody 25-lecie istnienia Ogólnokształcącego Liceum Jezuitów. W 1994 roku ówczesny Prowincjał, o. Florian Pełka SJ, zachęcony przez absolwentów dawnego Gimnazjum Jezuitów, które jeszcze kilka lat po wojnie funkcjonowało w Gdyni-Orłowie, podjął decyzję o uruchomieniu w Gdyni jezuickiej szkoły kontynuującej tradycję szkół w Orłowie, Wilnie i Chyrowie.

Szkoła prowadzona przez jezuitów stała się szybko jedną z najbardziej znanych i cenionych szkół w Trójmieście. Dzisiaj składa się ona z klas licealnych i z klas szkoły podstawowej. Nauczyciele, uczniowie, rodzice i przyjaciele liceum dziękowali Bogu za ten błogosławiony czas podczas Eucharystii, której przewodniczył o. Tomasz Ortmann SJ – Przełożony Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

W kazaniu Ojciec Prowincjał wspomniał m.in. o szczególnym momencie z życia Jezusa, który mając 12 lat musiał odczytać po raz pierwszy w synagodze fragment Tory i wygłosić samodzielnie komentarz. „Do tego trzeba naprawdę dojrzeć i mieć odwagę. Sami wiecie, jak jest trudno czasem publicznie zabrać głos przed całą klasą” – powiedział Prowincjał. „Widziałem jak przeżywaliście Wasze wystąpienia podczas wizyty o. Generała (…). Przeżywaliście, ale potrafiliście temu sprostać. Cieszę się z tego, że szkoła Was do tego przygotowuje, bo to jest bardzo ważna umiejętność w życiu. Ale moim życzeniem jubileuszowym dla Was jest także, abyście jako absolwenci jezuickiej szkoły potrafili w taki sam sposób zabierać głos w sprawach wiary, czy to publicznie, czy po prostu w domu, w rodzinach które założycie. Nie jest to łatwe i oczywiste.”

Pod koniec Mszy św. Pani Katarzyna Gruszecka-Spychała, Wiceprezydent Gdyni i zarazem absolwentka Liceum Jezuitów, dziękowała w imieniu miasta wszystkim, którzy tworzyli i tworzą wspólnotę tej wyjątkowej szkoły. Przypomniała jak ważna jest edukacja i jak trudno zmierzyć jej prawdziwe efekty. „Bo choć da się policzyć liczbę absolwentów, którzy dostali się na wymarzone studia, czy laureatów rozmaitych konkursów i olimpiad, to jednak nie do policzenia jest czułość szkolnych wspomnień i nasze szkolne przyjaźnie”. Nawiązała także do szkolnego hasła Być dla innych. Kochać i służyć we wszystkim stwierdzając, że „dzisiaj słowo służba nie jest modnym słowem, a przecież jesteśmy po to, by służyć sobie nawzajem”.

Dodała zwracając się do uczniów: „Ojczyzna to kawałek ziemi tuż obok ciebie, nawet twoja ławka” i zachęciła ich, parafrazując słowa papieża Franciszka, by wstali z kanapy i starali się zrobić coś dla innych.

Po Liturgii odbyła się kolejna część uroczystych obchodów, podczas której dyrektor szkoły, o. Artur Wyzina SJ, podziękował swoim poprzednikom, kadrze nauczycielskiej i wszystkim przyjaciołom za trud włożony w budowanie szkolnej wspólnoty, a uczniowie zaprezentowali muzyczne talenty. Odśpiewali także hymn orłowskiego Gimnazjum wywołując wzruszenie osiemdziesięciolatków z Orłowa obecnych na uroczystości.

Zobacz galerię zdjęć na portalu Miasta Gdynia