Dnia 11 lutego b.r. w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes obchodzony był XXVIII Światowy Dzień Chorego.

Z tej okazji Dyrekcja Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie wraz z Duszpasterstwem Chorych tego szpitala zaprosiła do przewodniczenia wspólnemu świętowaniu i modlitwie Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza.

Przed rozpoczęciem uroczystej Mszy św. w kaplicy szpitala, ks. Kardynał poświęcił nowo wyremontowany oddział położnictwa Kliniki Położnictwa i Ginekologii. Dostojnego Gościa po pięknie wyremontowanym oddziale oprowadził kierownik Kliniki prof. Artur Jakimiuk. Była też okazja do bezpośrednich spotkań z młodymi matkami i ich nowonarodzonymi pociechami.

Na początku Mszy św. zebranych powitał Dyrektor CSK MSWiA prof. Waldemar Wierzba oraz kapelan – koordynator Zespołu Duszpasterskiego szpitala o. Zdzisław Gardocki SJ (na zdjęciu poniżej).

Ojciec Zdzisław Gardocki SJ – kapelan (foto: Tomasz Gołąb, Gość Niedzielny)

W homilii Kardynał Nycz nawiązał do szczególnego patronatu szpitalnej kaplicy: Miłosierdzia Bożego, św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II, którego relikwie właśnie w niej się znajdują. To właśnie on 13 maja 1992 roku, w rocznicę zamachu na jego życie, ustanowił Światowy Dzień Chorego, a jego obchody wyznaczył na dzień wspomnienia Matki Bożej z Lourdes. W czasie każdej pielgrzymki Papież spotykał się z chorymi. Patrzył całościowo na człowieka w jego wymiarze fizycznym, psychicznym i duchowym.

Postęp medycyny odbierał jako przejaw szczególnej Bożej troski o człowieka chorego. W nawiązaniu do ewangelii dnia o cudzie w Kanie Galilejskiej, Metropolita warszawski porównał personel służby zdrowia do sług weselnych, którzy na polecenie Jezusa napełniają stągwie wodą i tym samym umożliwiają cudowne uzdrowieńcze Boże działanie.

Wielu uczestników Eucharystii, również członków personelu, a nawet przedstawiciele Dyrekcji szpitala skorzystało z możliwości przyjęcia sakramentu namaszczenia chorych.

Oprócz wymienionych już wcześniej osób w uroczystości wzięli udział m. in. o. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli i dziekan mokotowski, ks. kanonik Władysław Duda, archidiecezjalny duszpasterz środowisk medycznych i dyrektor hospicjum domowego, komendant stołeczny Policji oraz mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Opr. Witold Sokołowski SJ

Foto: facebook.com/CentralnySzpitalKlinicznyMSW

Zobacz relację Katolickiej Agencji Informacyjnej

Więcej zdjęć zobacz na Gość Niedzielny Warszawski