Ignacjańska rodzina na całym świecie połączy się w modlitwie podczas nocnego czuwania w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Jak to możliwe, skoro na świecie są różne strefy czasowe? Jest pomysł! 

W sobotę, 31 maja, Kościół powszechny będzie świętował uroczystość Pięćdziesiątnicy. Duch Święty nie tylko przemienił uczniów w apostołów, ale doprowadził do narodzin Kościoła i posłał go do wszystkich narodów, przekraczając podziały językowe, rasowe i klasowe. Duch uczynił z nas nową wspólnotę w Chrystusie, bez względu na stan społeczny i warunki, w jakich żyjemy. Sens naszego życia i nasz świat zostały odzyskane i odnowione.

W ostatnich miesiącach doświadczyliśmy wszyscy dewastującej siły koronawirusa. To nam pokazało jak kruche jest nasze życie, jak nietrwałe są stworzone przez nas struktury i jak ograniczone są zasoby, którymi dysponujemy. Byliśmy także świadkami ogromnej wielkoduszności i odwagi, które wypełniały serca tak wielu ryzykujących własnym życiem, by zatroszczyć się o życie innych, otoczyć ich opieką. Nawet w niewielkich gestach życzliwości, wspaniałomyślności i troskliwości mogliśmy dostrzec o wiele więcej, niż można było się spodziewać. Te chwile są „objawieniem Ducha”; płomykami miłości, które rozświetlają ciemność i prowadzą nas ku nadziei.

Szukajmy daru i mocy Ducha Świętego we wspólnocie modlitwy łącząc się wszyscy razem w Wigilię Zesłania Ducha Świętego.

Na całym świecie jest ponad 15 000 jezuitów i niezliczona liczby świeckich współpracowników, którzy tworzą razem piękną w swojej różnorodności ignacjańską rodzinę. Wydaje się to właściwe by ta rodzina modliła się razem właśnie w Dzień Pięćdziesiątnicy – gdy ludzie różnych narodów i języków jednoczyć się będą na modlitwie.

Nie próbowaliśmy jeszcze czegoś takiego w przeszłości napotykając trudności logistyczne. Bo jak połączyć się w nocnym czuwaniu w Wigilię Zesłania Ducha Świętego skoro na jednej części globu jest noc, a na drugiej dzień? Członkowie ignacjańskiej rodziny znajdują się we wszystkich szerokościach geograficznych! Zdecydowaliśmy więc, by transmitować Wigilię on-line

w trzech różnych momentach o godz. 20:00 według stref czasowych obowiązujących w Manili, Rzymie i Nowym Yorku.

Kuria Generalna transmitowała będzie Wigilię na YouTube, Facebooku i Twitterze. Jej podstawowy scenariusz będzie za każdym razem ten sam, ale rozmowy na żywo i treść modlitw, będą zależały od uczestników.

Zachęcamy do udziału w nocnym czuwaniu w Wigilię Pięćdziesiątnicy. Przygotuj swoje modlitewne intencje oraz zapalona świecę.

Więcej informacji można znaleźć w języku angielskim na stronie pentecost.jesuits.global

Razem – ku większej chwale Bożej – wzywamy Ducha Świętego: Veni Sancte Spiritus!

(źródło: jesuits.global)

Główne zdjęcie: Lawrence OP (flickr.com)