W jezuicki Projekt Zambia 2020 włączyło się wielu ludzi dobrej woli. Po wtorkowym internetowym koncercie charytatywnym (26.05.2020) zatytułowanym „Serce dla Zambii” dołączyły kolejne osoby oferujące wsparcie.

Projekt uzyskał także

PATRONAT KUJAWSKO-POMORSKIEGO URZĘDU MARSZAŁKOWSKIEGO.

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany i realizację projektu wolontariatu misyjnego na Czarnym Kontynencie, Zambia 2020. Jednak kiedy wszystko stanęło pod znakiem zapytania, nie tylko planowany na sierpień 2020 r. wyjazd ale i kwesty, kiermasze na rzecz misji, z pomocą przyszli przyjaciele i anonimowi życzliwi ludzie, społecznicy i samorządowcy.

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który w czasie pandemii stworzył Szkołę Internetową Edupolis zgodził się aby wykorzystać tę platformę internetową i promować Projekt Zambia 2020 w sieci. Marszałek Województwa, Piotr Całbecki objął nad nim patronat.

Dnia 26 maja, w dzień Matki odbył się transmitowany w internecie na żywo 70-minutowy koncert pod tytułem „Serce dla Zambii”.

Zobacz relację w TV Toruń. Wystąpili: wolontariuszka Projektu Agata Sklepowicz (śpiew) i Stanisław Ładziak (gitara). W czasie występów wyświetlane były informacje o możliwości wpłat na konto dla wsparcia misji i Projektu Zambia 2020. Utwory przeplatane były krótkimi filmikami z wypowiedziami wszystkich uczestników tegorocznej edycji Projektu.

W krótkich rozmowach w studio, alumn seminarium toruńskiego Wojciech Roze i ojciec Grzegorz Dobroczyński SJ, koordynator akcji, przybliżali słuchaczom ideę wolontariatu misyjnego, wiadomości o misji zambijskiej i dziełach prowadzonych w Kasisi koło Lusaki.

Widzowie usłyszeli o wielkim misjonarzu Zambii, Polaku, jezuicie, kard. Adamie Kozłowieckim SJ i jego przyjaźni ze św. Janem Pawłem II, Patronem naszego województwa. Jedno z ich spotkań miało miejsce w Toruniu, 7 czerwca 1999 r., podczas ceremonii beatyfikacji męczennika z Dachau, ks. W. Frelichowskiego, o którego świętości zaświadczał kardynał w procesie beatyfikacyjnym. Jako młody ksiądz spędził całą wojnę w obozach koncentracyjnych, m.in. w Dachau a po wyzwoleniu udał się na misję do ówczesnej Rodezji Północnej aby później, już w wolnej Zambii zostać pierwszym arcybiskupem stolicy, Lusaki.

Ojciec Józef Matyjek SJ podczas pracy w zambijskiej misji

Misją Projektu Zambia 2020 jest kontynuacja ponad stuletniej tradycji obecności misjonarzy z Polski na Czarnym Lądzie. W Kasisi pracują na farmie i w domu dziecka. Z regionu Kujaw i Pomorza w Zambii pracują: s. Mariola Mierzejewska, charyzmatyczna dyrektor domem dziecka w Kasisi, o. Józef Matyjek SJ, wikariusz w parafii Kasisi, ks. Wojciech Łapczyński (diec. toruńska) z Chingombe i ks. Krzysztof Mróz (diec. pelpińska) z Lusaki. W Kasisi, gdzie tuż po wojnie trafił o. Adam Kozłowiecki SJ, pracują też polscy jezuici: o. Tadeusz Świderski SJ (przełożony misji) i o. Jakub Rostworowski SJ (proboszcz). W domu dziecka s. Mariolę wspierają polskie siostry ze Zgromadzenia Służebniczek NMP ze Starej Wsi k. Brzoowa.

Koncert z 26 maja b.r. odbił się sporym echem w mediach lokalnych a Kujawsko-Pomorska e-Szkoła Edupolis z dumą reklamowała go jako jej pierwszą akcję charytatywną.

Grzegorz Dobroczyński SJ

Dobro wraca. Dobro się opłaca. Zobacz zapowiedź koncertu w wiadomościach TV Bydgoszcz