Na portalu Stacja7 ukazało się wspomnienie ojca Leszka Gęsiaka SJ, rzecznika Episkopatu Polski, o zmarłym w zeszłym tygodniu ojcu Andrzeju Koprowskim SJ. Wspomina go jako postać wyjątkową, jako intelektualistę ciekawego świata, pożeracza książek, osobę o głębokim życiu wewnętrznym.

„Przyjechał kiedyś do Kolegium jezuitów w Warszawie, gdzie wcześniej pełnił urząd Rektora. Był w tamtym gronie osobowością rozpoznawalną, błyskotliwą, pełną poczucia humoru. Tak się złożyło, że akurat usiadłem z nim przy stole w czasie obiadu, a on kwieciście opowiadał różne rzymskie anegdotki. W pewnym momencie mówi, że zadzwonił do niego Jan Paweł II. Zapytałem: to Papież sam do ojca zadzwonił? On widząc zaskoczenie w moich oczach, uśmiechnął się i odpowiedział: “No tak, Papież potrafi przecież sam sobie wybrać numer w telefonie”.

Z czasem poznawałem go coraz lepiej przy różnych okazjach w Krakowie, Warszawie, Brukseli, Rzymie. Kiedy powstawała w Telewizji Polskiej Redakcja Katolicka, został jej pierwszym dyrektorem i osobą odpowiedzialną za jej zorganizowanie. To między innymi dzięki jego pracy i koncepcji wytworzył się nowy sposób patrzenia przez media na Kościół”.

Cały artykuł przeczytaj na portalu Stacja7

Foto: Archiwum Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego (2003).