Żoną Piłata była Claudia Procula. Wspomina o niej jedynie Mateusz. Prokula w czasie snu wiele cierpi z powodu Jezusa i dlatego decyduje się na interwencję, mieszając się w sprawy wagi politycznej, państwowej. Chociaż rzymskie niewiasty były zwykle ciche i uległe, wiele opowieści sławi arystokratyczne rzymskie matrony, które prywatnie wywierały wpływ na swoich mężów, by skłonić ich do podjęcia szlachetnych działań (C. Keener).
W czasie przesłuchania Jezusa Claudia Prokula posyła do męża informację: Nie miej nic do czynienia z tym Sprawiedliwym, bo dzisiaj we śnie wiele nacierpiałam się z Jego powodu (Mt 27, 19). Prokula wpisuje się w tradycję biblijną osób obdarzonych proroczymi snami. W swoim śnie widzi Jezusa jako „sprawiedliwego”, otrzymuje więc potwierdzenie (od Boga?), że jest niewinny. W ten sposób potwierdza również przeczucia męża. Gdyby Piłat posłuchał żony, być może proces Jezusa byłby bardziej obiektywny. Ten jednak uległ woli tłumu; wolał zgodnie z żydowskim (także pogańskim) zwyczajem umyć ręce jako znak czystości, niewinności i skazać na śmierć prawdziwie niewinnego.
Piłat pozostaje w pamięci chrześcijan po wszystkie czasy dzięki Credo, które zostało przyjęte na soborze nicejskim w 325 roku. Odtąd w czasie każdej uroczystej liturgii powtarzane jest jego imię, łączone z ukrzyżowaniem Jezusa.
Koniec życia Piłata wiąże się z jego podróżą do Rzymu w związku ze wspomnianym już mordem Samarytan. Odtąd znika z kart historii. Bogata jest natomiast literatura apokryficzna i legendy, często fantastyczne, a nawet sprzeczne, jak chociażby opowieści o jego samobójstwie albo o straceniu go przez Nerona (lub Klaudiusza). W Kościele koptyjskim Piłat czczony jest jako święty. Według tej tradycji ponoć po śmierci Jezusa pod wpływem żony nawrócił się potajemnie na chrześcijaństwo. W Kościele prawosławnym jedynie Klaudia uznawana jest za świętą gdyż to ona namawiała męża, aby uwolnił Jezusa. Według Korespondencji Piłata i Heroda pochodzącej z V wieku, Prokula po zmartwychwstaniu Jezusa udała się wraz z setnikiem Longinem i żołnierzami na pola, na których On nauczał. Następnie Jezus odwiedził Piłata oraz jego małżonkę i pobłogosławił ich.
Pytania do refleksji i modlitwy:
- Co sądzę o roli kobiet w życiu politycznym?
- Które kobiety uważam za szczególnie mądre i dlaczego?
- Jakie kobiety odcisnęły piętno na moim życiu?
- Co sądzę o snach?
- Czy nie ma we mnie sprzeczności między zewnętrznymi sygnałami, znakami a wnętrzem?
- Co odczuwam wypowiadając słowa Credo: „Umęczon pod Ponckim Piłatem”?