Co robią jezuici w Wielkim Poście? W Wielkim Poście oczyszczamy nasze wnętrza i staramy się lepiej służyć potrzebującym, by już niedługo w pełni świętować Zmartwychwstanie Pana Jezusa, ale również przygotowujemy się w tym czasie modlitwy, postu i jałmużny do Triduum Paschalnego – do największego wydarzenia liturgicznego w Kościele katolickim.

Ojciec Przemysław Wysogląd SJ, duszpasterz i artysta, zamiast kupować paschał w sklepie z dewocjonaliami, sam wziął się do pracy, by pomóc pracowitej pszczole i w tych dniach ukończył pracę nad… Nad tym co widzimy poniżej.

Tak ojciec Przemek tłumaczy nam na Facebooku symbolikę wykonanego przez siebie paschału.

Można go czytać na dwa sposoby:
1. Albo od dołu do góry — przedstawia wtedy osiem dni cudownego dzieła Stworzenia Świata, rozpoczynając od ciemności aż po dzień ósmy, symbolizowany przez płomień, dzień w którym Chrystus zmartwychwstał.
2. Albo od góry do dołu: symbolizuje wtedy Chrystusa, płomień, który zstępuje na samo dno człowieczeństwa, aż do Otchłani, skąd wyciąga naszego praojca, Adama, żeby zabrać go do domu Ojca.
Bardzo ważnych jest również pięć ziaren kadzidła włożonych w wyżłobiony krzyż (które z jakiegoś powodu coraz częściej zastępowane są, jak wiele innych rzeczy w ‚Kościele z plastiku’ przez plastikowe ‚grona’) — symbolizują one wonności, które zostały użyte w czasie pogrzebu Jezusa (a których, jak sugeruje J 19,38-40 była ilość która przeznaczona by była na pogrzeb królewski).

Kadzidło, będąc żywicą, wydobywającą się z ran Stworzenia, wrzucone na węgiel, staje się pięknym zapachem, który unosi się do góry jak nasza modlitwa. Chrystus zmartwychwstając pokazuje nam te swoje rany i mówi: zobacz, jak bardzo cię kocham!

Paschał został odlany z 8 litrów wosku pochodzącego z resztek świec zbieranych latami w naszej piwnicy. Nie mogło zabraknąć pracowitej pszczoły, złota, które symbolizuje rzeczywistość zbawioną i bursztynu, tych ziarenek Słońca, zatopionych w ciemnościach morza.

Czekamy na tę Noc, o której usłyszymy w Exultecie: „noc będzie mi światłem i radością”!