W numerze 18. Przewodnika Katolickiego można przeczytać wywiad, jaki z Wojciechem Żmudzińskim SJ przeprowadziła Małgorzata Bilska. Został on zatytułowany „Na bycie ojcem trzeba zasłużyć”. Pani redaktor nawiązując do książki „Rodzice dodający skrzydeł” pyta o obecność młodych w Kościele i o duchowe ojcostwo. Ojciec Żmudziński mówi między innymi:

Nigdy ojcem nie byłem. Dzieci nie posiadam więc trudno jest mi powiedzieć coś, co byłoby wiarygodne. Natomiast mogę się podzielić moim doświadczeniem Boga jako Ojca – mówi Wojciech Żmudziński SJ. Bóg jest przede wszystkim nieprzewidywalny. Trzeba to podkreślić jeszcze zanim powiemy, że jest Ojcem. On jest Tajemnicą. Gdy Boga określamy jako Ojca, różnie to możemy rozumieć. Chyba najlepszym wyjaśnieniem jest modlitwa znana z Ewangelii, której nauczył nas Jezus: „Ojcze nasz, któryś jest w niebiosach”. Mamy w niej dwie ważne rzeczy. Z jednej strony uświadamiamy sobie, że Bóg jest bardzo odległy. Nieosiągalny. Jest w niebiosach. Ale z drugiej strony On jest bliski. Tato. Abba. Nasz Tatuś! Ktoś ważny z czasów naszego dzieciństwa, któremu możemy usiąść na kolanach. Czujemy się przy Nim bezpiecznie.

Słowo „nasz” jest krótkie lecz bardzo ważne, bo on nie jest tylko mój. Mamy jednego, wspólnego Ojca – pani i ja. Bój jest Ojcem przede wszystkim wspólnoty. Osób będących w relacjach a nie odseparowanych od siebie indywidualności. Nie ma chrześcijaństwa w pojedynkę. Bój jest Ojcem dopiero wtedy, kiedy mam braci i siostry. Myśląc o Bogu jako Ojcu w kontekście relacji rodzinnych, powinniśmy pamiętać, że Bóg jest także Matką. I Bóg jest także Bratem.

W języku hebrajskim Duch Święty, Ruah, jest rodzaju żeńskiego. Duch jest naszą Matką. Pośredniczką. Orędowniczką. Bóg–Duch Święty jast naszą Matką. Naszym Ojcem jest Bóg-Stworzyciel. Ten najbardziej nieprzewidywalny. I naszym Bratem jest Bóg–Jezus Chrystus. Trzeba pamiętać, że Bóg jest nie tylko Ojcem. Dla wielu ludzi, którzy mają negatywne doświadczenie własnego ojca, zwracanie się do Boga Mamo, Bracie, Przyjacielu może bardzo pomóc w relacji z Nieprzewidywalnym i w rozwinięciu skrzydeł.

Cały wywiad można przeczytać w wydaniu papierowym Przewodnika Katolickiego z 2 maja 2021 lub na stronie internetowej