Dzisiaj, 8 maja, jezuici posługujący w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej świętują wraz z wiernymi Warszawy Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

Wieczornej Mszy św. w Sanktuarium na warszawskiej Starówce (ul. Świętojańska 10) przewodniczył i kazanie wygłosił o. Prowincjał Tomasz Ortmann SJ. Mszę świętą poprzedziło godzinne nabożeństwo ku czci Matki Bożej Łaskawej.

Podczas kazania o. Prowincjał nawiązał do modlitwy „Zdrowaś Maryjo”, która – jak powiedział – jest wsłuchiwaniem się w głos Pana, a nie tylko wypowiadaniem słów. Modlitwa nie jest po to, abyśmy utrzymywali Pana Boga na bieżąco co do wydarzeń z naszego życia, lecz uczeniem się patrzenia na te wydarzenia oczami Boga, zasłuchaniem się w to, co się dzieje, by to właściwie odczytać.

Skomentował biblijną scenę z wesela w Kanie Galilejskiej i zachęcił wiernych, aby dostrzegali z miłością te wszystkie trudne chwile, które wymagają dzisiaj taktu, delikatności, spojrzenia na rzeczywistość w szerokiej perspektywie, aby nie dali się zwieść upraszczającym rozwiązaniom, czy komentarzom, które są często głośne lecz nie zawsze rzetelne. Jeśli zabraknie tego zasłuchania się i Bożego spojrzenia na świat, stracimy to, co nadaje życiu smak, staniemy się społecznością rozbitą, gdzie każdy będzie chciał przeforsować swoje, każdy będzie myślał tylko o sobie, nie o innych. Na weselu w Kanie Galilejskiej każdy krząta się przy czymś innym, natomiast Maryja ogarnia całość tego wszystkiego co się dzieje, zauważa czego brakuje. W tym wyraża się jej mądrość, jej umiejętność dostrzegania tego, co istotne. Maryja pokazuje nam jak spoglądać na życie w perspektywie całości i tego możemy się od niej uczyć.

Nabożeństwo i Mszę świętą można było śledzić na stronie Sanktuarium na Facebooku oraz na kanale YouTube.

Przeczytaj relację Gościa Niedzielnego